MOZI HÍREK – A The Walking Dead több mint tíz éven át a legnépszerűbb zombis sorozat volt, és bár idővel veszített vonzerejéből, még ma is készülnek spin-offok és folytatások. De vajon miben tudott felülkerekedni rajta a The Last of Us?
Alig néhány hónappal a The Walking Dead befejezése után újabb posztapokaliptikus túlélődráma vette át a helyét. A The Last of Us története szintén egy lerombolt világban játszódik, amelyben zombiszerű lények fenyegetik a túlélőket. Bár látszólag hasonlóak, valójában drámaian különböznek egymástól a két sorozat „élőhalottjai”. Míg a The Walking Dead kóborló zombijai, azaz járkálói viszonylag könnyen legyőzhetőek egyesével, addig a The Last of Us csettintői önmagukban is halálos veszélyt jelentenek. A The Walking Deadben a zombik olykor háttérbe szorultak, ám a The Last of Us világában a fertőzöttek – a futók, csettintők, puffancsok – folyamatos, könyörtelen fenyegetést képviselnek. Mi okozza ezt az óriási különbséget, és miként járult ez hozzá a The Last of Us sikeréhez?
A The Walking Dead a 2010-es években szinte egyeduralkodó volt a zombik témájában. Csúcspontján heti 14-15 millió nézőt vonzott, amely szám csak az NFL közvetítésekhez és az Agymenők sorozathoz volt hasonlítható. Az évek során azonban a nézettség jelentősen visszaesett, és mire 2022-ben véget ért, már csak 1-2 millió néző követte rendszeresen. A zombis téma kezdett kifulladni, ekkor lépett színre a The Last of Us. Bár első hallásra hasonló recept alapján építkeznek (apokalipszis, túlélőcsoportok, élőhalott ellenségek), a két sorozat másképp kezeli a zombikat – kezdve magával a fertőzés természetével.
A fertőzöttek sokkal nagyobb fenyegetést jelentenek a The Last of Us-ban
A The Walking Dead egészen sokáig nem árulta el pontosan, hogyan kezdődött a zombijárvány. A nézők csak annyit tudtak, hogy a járkálók halottak, akik élő húsra éheznek – klasszikus zombik tehát. Ennél nem is volt szükség többre, hiszen a közönség jól ismerte ezt a koncepciót, és szerette is. Egy zombival könnyű volt elbánni, és bár egy nagyobb horda veszélyesebb lehetett, a fenyegetés mértéke mégis kezelhető maradt. Ez a formula azonban kevésbé hatékony napjaink média-környezetében.
A The Last of Us ezzel szemben egy már meglévő, videojátékból ismert koncepciót adaptált sikeresen. A sorozat kritikai és közönségsikere nagyban köszönhető a Pedro Pascal és Bella Ramsey alakította karaktereknek, illetve a nyomasztó atmoszférának. Az igazi különbség azonban a fertőzöttek jellege és az őket okozó Cordyceps gomba. A TLOU „zombijai” valójában nem is halottak, hanem egy mutáns gomba által uralt élő emberek. A gondolat, hogy valami élő szervezet átveheti az irányítást egy ember agya felett, sokkal sötétebb és rémisztőbb.
A Cordyceps áldozatai agresszív, gyors és rendkívül veszélyes lényekké változnak. Nem világos, mennyire vannak tudatában saját tetteiknek, ami még tovább fokozza a horror-érzetet. A fertőzöttek olyan sebességgel támadnak, hogy egy találkozás könnyedén halálos lehet fegyverek nélkül. A fertőzés veszélye folyamatos, állandó rettegést jelent, még a biztonságosnak tűnő helyeken is. Ez a fenyegetés jóval nyomasztóbb és hatásosabb, mint a hagyományos, lassú zombik.
A The Last of Us második évada április 13-án debütál az HBO és Max kínálatában, míg a The Walking Dead összes évada a Netflixen tekinthető meg.
Forrás: MovieWeb