A Ubisoft újra veszélyben: megint eladásról pletykálnak, pedig egyszer már kivédtek egy óriáscéges támadást

 

A Ubisoft történetének egyik legkeményebb időszaka zajlik: a Star Wars Outlaws gyenge szereplése, az XDefiant törlése és a tőzsdei zuhanások miatt újra napirendre került, hogy a francia kiadót esetleg eladják. Egyszer már túléltek egy hasonló fenyegetést – a Vivendi akkor majdnem bekebelezte őket, de végül visszavonult.

 

A francia Ubisoft az utóbbi hónapokban komoly válsághelyzetbe került. A cég körüli bizonytalanságokat tovább fokozzák a pénzügyi bukások és a befektetők bizalmának megingása. A pletykák egy esetleges felvásárlásról szólnak, amit maga Yves Guillemot vezérigazgató sem cáfolt: szerinte többféle stratégia is van az asztalon, amelyek célja az erőforrásaik hatékonyabb kihasználása. Nem ez lenne azonban az első alkalom, hogy a kiadó egy nagyobb vállalat célkeresztjébe kerül: 2015 és 2018 között a Vivendi már majdnem megszerezte őket.

A Vivendi, amely egykor az Activision Blizzard létrejötténél is közreműködött, meglepő mértékben kezdte el vásárolni az Ubisoft részvényeit. A cél egyértelmű volt: egy ellenséges felvásárlás. Bár a manőver végül nem járt sikerrel, a helyzet annyira súlyos volt, hogy Guillemot az E3 2016-on nyilvánosan is kiállt a kreatív szabadság és a függetlenség mellett. Az akkori színpadi szereplés – amikor a cég összes stúdióját felsorakoztatta – máig az egyik legismertebb pillanata maradt az iparági történelemnek.

 

Vivendi: amikor majdnem bekebelezték az Ubisoftot

 

De mi is az az ellenséges felvásárlás? Olyan nyilvános vételi ajánlatról van szó, amit a kiszemelt cég vezetése nem támogat. Franciaországban ehhez 30 százalékos tulajdonrészt kell elérni – a Vivendi pedig vészesen közel került ehhez.

A történet 2015-ben kezdődött, amikor a Vivendi 140,3 millió dollárért vásárolt 6,6 százaléknyi részvényt. 2016-ban felvásárolták a Gameloft 30 százalékát is – ez a stúdió Michel Guillemot, az Ubisoft-vezér testvérének cége volt. Az év végére már 70 százalék felett jártak, így az akvizíció itt sikerült. A jelek szerint a következő célpont az Ubisoft lett volna, amit Yves Guillemot egy belső körlevélben úgy jellemzett: a vásárlási kísérlet nem kért és nem kívánt.

Az E3 2016-on az Ubisoft számos új játékot bemutatott – többek között a Watch Dogs 2-t, a Ghost Recon Wildlands-t és a Steepet –, de a show csúcspontja a záróakkord volt. Guillemot ekkor a színpadra hívta az összes fejlesztőcsapatot, ezzel üzenve a Vivendinek: az Ubisoft nem eladó, és ragaszkodnak a függetlenséghez.

„Köszönöm minden stúdiónak a kreativitást és a szenvedélyt. Köszönöm a játékosoknak is, hiszen miattatok vagyunk itt. Ti inspiráltok minket arra, hogy mindig jobbak legyünk. Idén az Ubisoft 30 éves. Harminc éve dolgozunk a világ legjobb iparágában. Szeretem a videojátékokat, mert az igazi varázslat akkor történik, amikor a csapataink és a játékosok szabadon alkotnak, újítanak, kifejezik magukat és mernek kockáztatni… Ez vitt előre minket eddig, és ez visz majd előre a következő 30 évben is. Mert ahol szabadság van, ott nincs bukás – csak jövő.”

 

Végül az Ubisoft visszavásárolta magát

 

A Vivendi nem hátrált meg, és a részesedésük elérte a 27,3 százalékot – hajszál híján megvolt a 30 százalékos határ, aminél már a cég engedélye nélkül is megtörténhetett volna a felvásárlás. A háttérben az is szerepet játszott, hogy miután az Activision Blizzard 2013-ban kivált a Vivendiből, az anyacég új játékipari célpontokat keresett – így került sor a Gameloft megvételére, majd az Ubisoft részvényeinek halmozására.

A fordulópont végül 2018-ban jött el: a két fél megegyezett, a Vivendi pedig vállalta, hogy eladja a megszerzett részvényeit. Az ügylet összértéke 2 milliárd dollár volt. A legtöbb tulajdonrész a Guillemot Brothers SE-nél maradt, de a kanadai Ontario Teachers’ Pension Plan 3,4 százalékot, a Tencent pedig 5 százalékot szerzett. Bár a Vivendi kiszállt, nem járt rosszul: a teljes befektetésük 750 millió dollár volt – az eladással pedig komoly nyereséghez jutottak.

Az Ubisoft tehát egy ideig fellélegezhetett – de azóta újra romlott a helyzet. A bukások, a játékosok elégedetlensége és a pénzügyi veszteségek miatt ma már sokan nem szimpatizálnak a céggel. Egyre inkább úgy tűnik, hogy az Ubisoft most nem egy külső óriás miatt van veszélyben – hanem saját döntései következményeként. Hogy mi lesz a végkimenetel, azt még nem tudni. De a Vivendi-féle ügy is megmutatta: egyik napról a másikra bármi megtörténhet.

Forrás: 3djuegos

Spread the love
Avatar photo
theGeek is here since 2019.