Az 1990-es, 2000-es évek stílusát előidéző reklám David Fincher műve, de azért kissé érdekes a téma, ha belegondolunk, amit a Microsoft csinál.
David Fincher korábban zenei videoklipek rendezője volt. Például Madonna Vogue-ját ő rendezte. Később filmrendezővé avanzsált, és pár filmjét esetleg mi is ismerhetünk (pár példa: A végső megoldás: Halál, Hetedik, Játsz/ma, Harcosok klubja, Pánikszoba, Social Network – A közösségi háló). Az Xbox és a Samsung számára készített új, Wake Up című reklámfilmjét Romain Chassainggal közösen rendezte.
A film egy patkányokból álló társadalmat mutat be, akik sivár városi életet élnek és dolgoznak, mintha csak Terry Gilliam Braziljából léptek volna elő. Ám a patkányok egy része egyáltalán nem patkány. Néhányuk úgy menekül a patkányok elől, hogy a Microsoft által kiadott videojátékokkal töltött rövid pillanatokra emberré változik. (Ez a gondolat kissé érdekes módon festi fel a Sony és a Nintendo pártján álló játékosokat…) Egyedül a főszereplő, aki a végén egy Samsung OLED TV-n Valorantot játszik tűnik úgy, mintha valóban Xboxozna. A többi ember mind Xbox-játékokkal játszik, de más eszközökön. A South of Midnight egy telefonon, az Indiana Jones and the Great Circle egy PC-n, az Avowed pedig egy handheld PC-n fut (ez lehet az Asus Xbox handheldje, aminek jelenleg csak a kódnevét ismerjük – ez volna a még be sem jelentett Kennan…).
A reklám elcsépelt. Fincher zenei videós kezdeteire emlékeztet, mint az a fajta klip, ahol az irodai dolgozók kitörnek a lehangoltságukból a gitárszólóra. Még inkább emlékeztet a játékreklámok korszakára, amelyet a Sony 1999-ben a Do Not Underestimate the Power of PlayStation kampányával kezdett el. A Microsoft is beszállt ebbe a trendbe a 2002-es Life is Short című reklámjával.
Szóval a Microsoft úgy ábrázolta a reklámot, hogy az Xbox vagy az Xbox-játékok vásárlásával lehet a kapitalizmusból menekülni… miközbnen a redmondi techóriás az, ami a kései kapitalizmus élenjáróinak egyike.
Forrás: PCGamer