A Steam Deck rajongói évek óta egy különleges optimalizálási módszerre esküsznek: ez a „varázslatos 40 FPS”. De miért pont ennyi? Mutatjuk, miért ez a legjobb kompromisszum a grafika, a teljesítmény és az akkumulátoridő között.
Bár a Steam Deck már nem igazán bírja a legújabb tripla-A címeket, továbbra is rengeteg olyan játék van, amit gond nélkül képes 60 FPS-sel futtatni. Ennek ellenére sokan inkább lejjebb adják az elvárásaikat: YouTube-csatornák és fórumozók sora esküszik az úgynevezett „arany 40 FPS”-re. De miért jó ez? Röviden azért, mert így egyszerre találhatjuk meg a megfelelő egyensúlyt a grafika, a válaszidő (vagyis az úgynevezett frame time) és az akkumulátorfogyasztás között.
Ha gyorsan lebontjuk a számokat: 30 FPS mellett 33,3 ms telik el két képkocka között, míg 60 FPS-nél ez 16,6 ms-re csökken. A középérték elméletileg 45 FPS lenne, de ha csak 10 képkockával emeljük a sebességet (azaz 40 FPS-re), a válaszidő 25 ms-ra csökken – pont középen a 30 és 60 FPS között.
Ez egy apró trükk, amit már évek óta használnak a tapasztalt Steam Deck-felhasználók. A hardvert kevésbé terheli meg (+10 FPS a +15 helyett), miközben a játékélmény már jóval közelebb kerül a 60 FPS-hez. Ráadásul mindeközben az akkumulátor is lassabban merül, így tovább tudsz játszani egy töltéssel.
Így állítsd be a 40 FPS-t Steam Decken
Ha már jártas vagy a Steam Deck világában – vagy általában a PC-s játékokban –, akkor valószínűleg nem új neked ez a beállítás. De azért itt van gyorsan: a hárompontos menüből (Quick Access) menj a teljesítmény fülre, és ott állítsd be a képernyőfrissítési rátát 40 Hz-re.
Ez technikailag nem ugyanaz, mint a játékon belüli FPS-korlát, de gyakorlatilag nagyon hasonló hatást eredményez. Ha nem működik megfelelően, a legtöbb játékban külön is beállíthatod a maximum FPS-t a menüből, vagy bekapcsolhatod a V-Sync-et, hogy szinkronban maradjon a képernyő frissítési rátájával.
Fontos viszont megjegyezni, hogy nem minden játék fut stabilan 40 FPS-sel a Steam Decken – főleg ha magas vagy ultra grafikai beállításokat használsz. De azoknál a címeknél, amelyek képesek ezt elérni, az alacsonyabb képfrissítési rátával felszabaduló teljesítményt grafikai részletek vagy felbontás növelésére is fordíthatod.
Forrás: 3djuegos