Forradalom vagy végzet? Most dől el, ki uralja a mesterséges intelligencia korszakát – és ki marad le örökre

TECH HÍREK – Gyerekcipőben jár még a mesterséges intelligencia (MI), de már most látszik, hogy a következő évek kulcstechnológiája lesz, egy új ipari forradalom előfutára. Az MI életünk legnagyobb lehetősége vagy legnagyobb kihívása? Tényleg elveszi a munkánkat vagy megment minket? A Bosch Magyarország Podcast legújabb adásában a szakértők azt boncolgatták, hogy a magyar társadalom felkészült-e az MI korszakára.

 

A mesterséges intelligencia robbanásszerű fejlődése már most átalakítja a mindennapjainkat és munkahelyi környezetünket. A pozitív és negatív hatásairól, a magyarok technológiai nyitottságáról, valamint a vállalatok és az oktatás jövőt formáló szerepéről beszélgettek a Bosch Magyarország Podcast friss epizódjában: Pintér Róbert PhD, szociológus és politológus, a Corvinus Egyetem Infokommunikációs Tanszékének oktatója és a Digiméter szakmai vezetője; Hack Mónika, a Bosch csoport sajtókapcsolati felelőse; és Tóth Edit, a cég digitális média menedzsere.

 

Definíciós problémáink vannak

 

Az MI egy általános célú technológia, akár csak a gőzgép vagy az elektromosság: nem egyetlen problémára ad választ, hanem sokféle területen alkalmazható. A Bosch Tech Compass nemzetközi felmérése szerint a magyarok negyede már most sem tud lépést tartani a fejlődés ütemével. A technológiával szembeni bizalmatlanság ennél is mélyebbre vezethető vissza. „Definíciós problémáink vannak az MI használatával kapcsolatosan. Sok alkalmazásról nem is tudjuk, hogy MI alapú vagy egyszerűen nem tekintjük annak” – mutatott rá Pintér Róbert. Ilyenek például az útvonaltervezők, a tömegközlekedési javaslatok, a közösségi média algoritmusai, a fordítóprogramok vagy épp az időjárás-előrejelzések.

 

Úgy félünk az ismeretlentől, hogy nincs saját tapasztalatunk

 

Habár a magyarok 53%-a úgy véli, hogy az MI lesz a következő évtized kulcstechnológiája, a mindennapi használat még gyerekcipőben jár. A kutatás szerint például a ChatGPT-t csak minden huszadik ember használja rendszeresen. Mégis minden második megkérdezett attól tart, hogy az MI a jövőben veszélyezteti vagy elveszi a munkáját. Pintér Róbert szerint ahhoz, hogy a bizalom kiépülhessen, hasonló utat kellene bejárnunk, mint az internet elterjedésekor. Akkoriban az IWIW volt az a platform, ami hidat épített a magyar felhasználók és a digitális világ között – most viszont hiányzik egy hasonló „belépő alkalmazás”, amely segítene átlépni a bizalmatlanság küszöbét. Sokan nem elég nyitottak ahhoz, hogy első kézből szerezzenek tapasztalatot.

 

Versenyelőny lesz a digitális nyitottság

 

A Bosch Tech Compass válaszadói szerint az MI elfogadásában kulcsszerepe van a vállalatoknak és az oktatásnak – ezt Pintér Róbert is megerősítette. Hack Mónika hangsúlyozta: „a Bosch 2020 óta rendelkezik mesterséges intelligencia kódexszel, hiszen a legújabb nemzetközi innovatív trendeket követve a mesterséges intelligencia a vállalat minden termékében megtalálható vagy hozzájárul azok gyártásához. Emellett vállalati érték a folyamatos tudásfejlesztés: nemcsak a munkavállalók, hanem a beszállítók és a jövő generációinak képzése is.”

Nemcsak a cégeken, hanem a munkavállalókon is múlik, hogy lépést tudnak-e tartani a változásokkal. A szociológus szerint középtávon a legtöbb szakma átalakul, és az iparágakon belül a digitális nyitottság versenyelőnnyé válik. „Nem feltétlenül a cégnél eltöltött idő, a tapasztalat vagy a munkahelyi tudás, hanem a digitális nyitottság fog szerepet játszani abban, ki milyen karrierutat tud bejárni. Tehát végül nem az MI veszi el a munkát, hanem egy másik ember, aki ügyesebben tudja azt használni.”

 

Kritikus gondolkodásra is szükség van

 

„Az MI használata óriási kihívást jelent az oktatás számára” – mondta el Pintér Róbert. „A számonkérés módját teljesen át kell alakítani. Ahhoz, hogy gyorsabban, hatékonyabban és jobb minőségben hozzunk létre megoldásokat, etikus és jogszerű módon kell használni a rendelkezésre álló eszközöket. Ezt pedig az iskolákban kell megtanítani.”

A beszélgetés rámutatott, hogy az MI munkahelyi és mindennapi használatához elengedhetetlen a források ellenőrzése. A kiberbiztonsági tudatosság és a kritikus gondolkodás fejlesztésében óriási szerepe van az államnak, a törvényhozóknak, a szakmai szervezeteknek és az oktatásnak – de az egyéneknek és a cégeknek is. „Az embereknek ezen a területen is szükségük van támogatásra” – emelte ki Hack Mónika. „Ahhoz, hogy biztonságosan használják a legújabb technológiai fejlesztéseket, edukációra van szükség. Mi, a Boschnál például márkafüggetlen szakmai tartalmakkal, blogokkal, podcastokkal segítjük az általános megértést. Munkatársaink célzott tréningeken, workshopokon vesznek részt, és kiemelten kezeljük a tudásmegosztást a vállalaton belül.”

Forrás: Bosch sajtóközlemény

 

Spread the love
Avatar photo
theGeek is here since 2019.

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu