TECH HÍREK – Kína a humanoid robotokban látja a technológiai fejlődés kulcsát, miközben 123 millió állampolgár már most attól fél: „Az űr vagy az óceán feneke jut eszünkbe.”
A Kínáról szóló techhírek túlnyomó többsége a vámháborúk hatására koncentrál. Jó példa erre a legutóbbi megállapodás az Egyesült Államokkal, amely során a felek végül visszafogták követeléseiket a hónapokig tartó vámemelések után. Ugyanakkor Kína egy másik kulcsfontosságú területen is komoly előrelépéseket tesz, amely sokak szerint meghatározhatja a technológiai szektor jövőjét: ez pedig a robotika.
Amazon és Elon Musk nyomában
Miközben Kínában az Apple eladásai tovább esnek, az USA figyelmezteti a céget: „Nem érdekel minket, ha Indiában gyártanál.” Noha az ország már eddig is elképesztő eredményeket mutatott fel az optikai szálas adatátvitel terén, a jövő egyik fő pillére a nemzeti robotikai fejlesztés. Kína nemrégiben még csak egy futóversenyen tesztelte a robotokat, most viszont már az Amazon mintáját követve saját gyáraiban kezdené meg a robotok bevezetését.
A Reuters beszámolója szerint az AgiBot nevű kínai cég már napi 17 órában működtet humanoid robotokat, hogy minél több adatot gyűjtsenek AI-modellek betanításához. A cél: teljesen átalakítani az emberi munkavégzést – hasonlóan ahhoz, amit az Amazon és a Tesla is tervez. Ehhez a kínai kormány is jelentős támogatást nyújt, hiszen több mint 18,4 milliárd eurót irányítottak a humanoid robotok szektorába, míg további 126 milliárd eurót mesterséges intelligenciával kapcsolatos projektekre fordítottak.
Az eredeti cikk szerint az olyan vállalatok, mint a Unitree vagy a UBTech, már 2025-ben megkezdhetik a humanoid robotok tömeggyártását. Ez az érdeklődés a költségek drasztikus csökkenését is hozhatja: míg most egy robot ára 32 ezer euró, 2030-ra ez akár 15 700 euróra is lecsökkenhet. Ennek titka? Egyszerű: a komponensek 90%-át Kínában gyártják – szemben például a Teslával, ahol egy robot előállítása 46–55 ezer euróba kerül.
A kínai fejlesztések révén az ország már most piacvezető szerepet tölt be, és képes akár 11 200 eurós áron is robotokat kínálni – jóval a jelenlegi piaci ár alatt. A MagicLab például olyan fejlett AI-modellekkel ruházza fel robotjait, mint a DeepSeek, a Gwen (Alibaba) és a Duobao (ByteDance), amelyek lehetővé teszik az önálló döntéshozatalt. Emiatt adatgyűjtő központok is létesülnek több nagyvárosban, például Sanghajban, Pekingben és Sencsenben, amelyeket az állam ingyenes infrastruktúrával vagy támogatásokkal ösztönöz.
Mint minden technológiai fejlődés, a robotika is felvet társadalmi aggályokat. A legnagyobb félelmek mindig ugyanoda vezetnek vissza: mi lesz a munkahelyekkel? Az eredeti cikk becslései szerint akár az iparág 70%-a – azaz 123 millió állás – is veszélybe kerülhet a robotok térnyerésével. Ezért felmerült az AI-munkanélküliségi biztosítás bevezetése is 6–12 hónapra. A pekingi tisztviselők azonban nyugalomra intenek.
Nem elveszik a munkát, hanem megváltoztatják
A Reuters egy másik cikke szerint Liang Liang, egy pekingi hivatalos személy hangsúlyozta: a humanoid robotok nem váltják ki az embereket, hanem segítik őket. Ez a szemlélet egybecseng az Amazonéval is, ahol a robotokat a dolgozók munkakörülményeinek javítására alkalmazzák. Liang szerint a robotgyártás valódi célja az, hogy az embereknek ne kelljen veszélyes vagy embertelen munkát végezniük.
„Reméljük, hogy a jövőben a robotok olyan környezetekben dolgoznak majd, amelyek az ember számára veszélyesek vagy elérhetetlenek, például az űrben vagy az óceán fenekén, illetve olyan feladatokat végeznek, amelyeket senki sem akar.” A robotokat így bevethetik víz alatti adatközpontokban, űrállomásokon és más speciális létesítményekben. Mivel éjjel-nappal képesek működni, a gyártás is hatékonyabbá, folyamatosabbá és olcsóbbá válhat.
Akárhogy is, a robotikai érdeklődés tovább nő, különösen az AI-val való szoros kapcsolata miatt. A „robotok kontra emberek” maratonhoz hasonló példák mellett maga a kínai állam is támogatja a pozitív képet: a robotokat segítségként és felfedező eszközként mutatják be, nem pedig munkahelyeket fenyegető veszélyként. Sőt, Dél-Korea már most előmozdítja az ember és gép harmonikus együttélésének eszményét – amit más régiók is követhetnek a közeljövőben.
Forrás: 3djuegos