Kimagasló eredménnyel zárta szereplését a magyar középiskolások csapata a világ egyik legnagyobb robotika versenye, a nemzetközi FIRST Robotics Competition (FRC) Isztambulban megrendezett regionális megmérettetésén.
A 14 fős magyar csapat a Robert Bosch Kft. támogatásával, illetve a Robotics Infinity Nonprofit Kft. szakmai segítségével vett részt a versenyen, ahol a magyar diákok több mint 40 csapattal mérhették össze tudásukat, kreativitásukat, és az előkelő 4. helyen végeztek.
Mi az a FIRST Robotics Competition?
A FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) egy nemzetközi nonprofit szervezet, amelynek célja, hogy a fiatalok érdeklődését felkeltse a tudomány, a technológia, a mérnöki tudományok és a matematika (az ún. STEM-szakmák) iránt. A szervezet számos nemzetközi versenyt szervez, ezek közül a legnagyobb múltú a FIRST Robotics Competition (FRC), amely során középiskolás csapatok ipari méretű, komplex robotokat terveznek, építenek és programoznak, hogy ezekkel különböző feladatokat hajtsanak végre egy tematikus pályán.
Rekord gyorsasággal készült el a magyar robot a Bosch támogatásával
A magyar diákcsapat a versenyt megelőzően mindössze három hónap alatt építette meg és programozta be a robotját a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon. A Bosch ehhez nemcsak helyszínt biztosított, hanem a szükséges eszközöket, műszereket, műhelyberendezéseket, illetve pénzügyi támogatást is nyújtott. A diákok számára a legnagyobb kihívást az jelentette, hogy a tényleges versenypályát először csak Isztambulban, a helyszínen látták, így gyors alkalmazkodásra volt szükségük.
„Örömmel álltunk támogatóként a magyar diákok elhivatott csapata mellé a First Robotics Competition versenyén. A Boschnál számos programmal segítjük a fiatal tehetségeket, köztük a középiskolás korosztályt is. Fontosnak tartjuk azokat a kezdeményezéseket, amelyek naprakész tudást és készségeket adnak a jövő generációinak, hozzájárulva a szakmai fejlődésükhöz és képességeik kibontakozásához, ez a verseny pedig éppen erről szól. Hiszünk benne, hogy ezek közül a fiatalok közül is kikerülhetnek a jövő innovátorai” – mondta el Kemler András, a Bosch csoport létesítménygazdálkodásért felelős vezetője Magyarországon és az Adria régióban.
Kreatív problémamegoldás, programozás és mesterséges intelligencia
A FIRST Robotics Competition egyedisége abban rejlik, hogy a diákok technikai képességein (hard skillek) túl a személyes és szociális készségeket (soft skillek) is fejleszti. A műszaki ismeretek mellett, mint a gépészet, mechanika, programozás és autonóm rendszerek, lehetőség nyílik akár mesterséges intelligencia és gépi látás alkalmazására is, ha egy csapat fejlettebb stratégiákat választ.
Nem elég a technológiai tudás: menedzsment-készségek, marketing és csapatmunka már középiskolás korban
A verseny komoly szervezési és menedzsment képességeket is igényel, fejlesztve a problémamegoldást, döntéshozatalt, konfliktuskezelést és időgazdálkodást. A csapatok saját arculatot hoznak létre, marketingtevékenységet folytatnak, és közösségi médiában is jelen vannak, ezzel is erősítve a kreatív prezentációs képességeiket.
„Büszkék vagyunk a magyar diákok eredményeire. Inspiráló volt végigkísérni a fiatalokat a sikerhez vezető úton, látni az egyedülálló teljesítményüket. Akár a verseny kihívásaira, akár a jövő technológiáinak megalkotására gondolunk, egyértelmű, hogy a csapatmunka, az együttműködés és a kreativitás nélkülözhetetlen a sikerhez” – mondta el Bacsi Sándor, a Robert Bosch Kft. rendszermérnöke.
Forrás: Bosch sajtóanyag