RETRO – A Vadnyugat világa soha nem volt még ennyire eleven. A Red Dead Redemption nem csupán a Grand Theft Auto szülőatyáinak egyik legnagyobb dobása, hanem az egyik legautentikusabb digitális lenyomata annak a világnak, amit annyi klasszikus westernfilm örökített meg – miközben a játékvilág eddig csak ritkán tudta visszaadni ennek a hangulatát. A játék ezen a héten ünnepli 15. születésnapját, úgyhogy itt az idő, hogy újra nyeregbe pattanjunk.
Ha eddig azt hitted, hogy a Grand Theft Auto IV-et lehetetlen felülmúlni, akkor most kapaszkodj meg. A Red Dead Redemption megmutatta, hogy van még szufla a Rockstarban. Igaz, a játék születése nem volt éppen álomszerű: már a fejlesztés alatt baljós jelek mutatkoztak. Akik követték a híreket, biztosan emlékeznek a nyílt levélre, amit a fejlesztők feleségei írtak a Rockstar vezetésének – férjeik a túlórák poklában égtek.
A stúdión belül is voltak kétkedők, akik egyenesen bukást jósoltak. A valóság azonban pofátlanul rácáfolt minden károgóra: a Red Dead Redemption nemcsak hogy nem lett fiaskó, de az egyik legjobb játék, amit a Rockstar valaha kiadott a kezei közül.
Volt egyszer egy Amerika
A sztori – ahogy azt a Rockstartól megszoktuk – parádés. Szerencsére nem próbálták izzadtságszagúan leutánozni Sergio Leone filmjeit, inkább csak finoman biccentenek a mester előtt. A főhős, John Marston, borostás, megégett arcú, sebhelyes egykori bandita, akit a múltja kísért. Kívülről keménykötésű gazembernek tűnik, de a döntés a játékos kezében van: válhat belőle megváltó hős vagy kegyetlen vadász. És hidd el, meg fogod akarni nézni mindkét oldalt – legalább kétszer.
A történet elején Marston egy törvény nélküli, kegyetlen földre érkezik, hogy levadássza régi bandatársait. A kezdés nem megy simán: egy golyó földre küldi, de egy fiatal, csinos szőke farmtulajdonos, Bonnie MacFarlane ápolásának hála hamar felépül. Innen kezdve Marston segít, ahol tud – mintha csak egy westernbe oltott GTA-ban lennénk.
Egy maréknyi dollárért
Marston eleinte tényleg csak egy marék dollárért gürizik. Az első küldetések nem sokat fizetnek, de szerencsére van más módja is a pénzszerzésnek. Leülhetsz pókerezni a kocsmában – a játékban megvalósított póker az egyik legjobb, amit eddig videojátékban láthattunk. De akár az ötujjas filéző játékot is kipróbálhatod, ahol egy rossz mozdulatnál szinte te is érzed a penge okozta fájdalmat.
A minijátékokon túl vadászhatsz is: az állatok a hatalmas prérik lakói, egymást is elkapják – de a hősünket és a lovát sem kímélik. A fő küldetések mellett természetesen belevetheted magad Marston igazi szakmájába: fejvadászként levadászhatsz körözött bűnözőket – élve vagy holtan. De hajthatsz marhákat, befoghatsz vadlovakat, kereshetsz kincseket vagy részt vehetsz lövészversenyeken. Követheted ugyan a fősztorit, de szinte lehetetlen nem elveszni ebben a lélegző, mozgalmas Vadnyugat világban.
A Jó, a Rossz és a Csúf
A Red Dead Redemption nemcsak hatalmas térképpel, zseniális történettel és tonnányi mellékküldetéssel operál, hanem egy remek hírnévrendszerrel is. Dönthetsz úgy, hogy aljas gazemberként rabolsz, nőket bántalmazol, kocsikat fosztasz ki és örömlányokkal henteregsz (igen, ez negatív pont, mivel Marstonnak van felesége), vagy épp igazságosztóként mented a gyengéket, elkapod a gyilkosokat és rendet teszel a pusztában.
A morálmérő mellé kapunk egy hírnévsávot is, ami nyomon követi a tetteinket. A helyiek felismernek, reagálnak rád, megítélnek. A szabadság hatalmas, és minden döntésed hatással lesz a világra – pontosan úgy, ahogy egy igazi sandboxban kell.
És hát Rockstarék nem lennének Rockstarék botrány nélkül: Marston néhány húzása biztosan felkorbácsolná a kedélyeket, és talán még az örök moralizáló Jack Thompsont is visszacsalogatná a színpadra.
„Okozz boldogságot a szerető testvérednek!” (Volt egyszer Vadnyugat)
A játék részletgazdagsága tanítanivaló. A Vadnyugat világa életre kel: a városlakók veszekednek, részeg cowboyok zaklatják a prostituáltakat, banditák lovon hurcolják az áldozataikat. A világ reagál rád – és emlékszik mindenre, amit teszel. A látványvilág is pazar, még ha a motor (amit már a GTA IV-ben is alaposan kimaxoltak) kissé poros is.
A poros síkságokat csodás naplementék festik be, a városok meg pont olyan kopottasak, mint amilyennek lenniük kell. A karaktermodellek általában rendben vannak, bár néhány NPC-nél érezhető a rohanás. A zenéje viszont zseniális, a szinkron pedig mestermunka – igazi hollywoodi minőség.
Tényleg ez volt „A vadnyugat hőskora”
A Rockstar westernje toronymagasan a műfaj legjobb videojátéka. Bár néhol becsúszik egy-egy bug, annyi törődést és energiát fektettek minden részletébe, hogy szinte bűn említést tenni ezekről. A Red Dead Redemption 2010-ben nemcsak győzött, hanem a trónt is elfoglalta: vitán felül az Év Játéka volt.
-BadSector- (2010)
Pro:
+ Lenyűgöző, filmszerű nyitott világ a Vadnyugat hangulatával
+ Kiforrott történetvezetés és emlékezetes karakterek
+ Rengeteg választható tevékenység: vadászat, fejvadászat, póker, kincskeresés
Kontra:
– Időnként megjelenő apróbb technikai hibák
– Néhány ismétlődő mellékküldetés
– A játékmotor kissé elavultnak hat
Fejlesztő: Rockstar San Diego
Kiadó: Rockstar Games
Műfaj: Akció-kaland, Nyílt világ
Megjelenés: 2010. május 18.
Red Dead Redemption
Játékmenet - 9.6
Graphics (2010) - 9.7
Story - 9.8
Zene/hangok - 9.8
Hangulat - 9.8
9.7
MESTERI
A Rockstar western témájú játékai közül messze ez a legerősebb alkotásuk. Bár itt-ott előfordul néhány kisebb bug, annyi munka és odafigyelés van a játék minden részletében, hogy szinte bűntudatom van, amiért egyáltalán szóba hozom őket. Összességében a Red Dead Redemption igazi győztes volt – nem kérdés, hogy 2010-ben az Év Játéka címet érdemelte ki.