Minyonok: Gru színre lép – A legjobb rosszfiú ellopja a show-t

FILMKRITIKA – Nem mindenki szereti a sárgákat (Simsons család, Minyonok), de ez a történet most nem is az ügyetlen technikus hadseregről szól, a Minyonok: Gru színre lép c. előzményfilmben a feltörekvő legjobb gonosztevőt kalandjait láthatja a nagyérdemű.

 

 

Számunkra felüdülés volt látni, hogy a helyzetkomikumok abszurditása nincs csúcsra járatva, idétlen nevetések csak kíméletes mennyiségben láthatóak. A történet lineárisan, ám izgalmasan építkezik, a gonosztevők karaktereit is mélyíti (részben), bemutatja őket a lassítás, akárcsak A rosszfiú c. produkciónál. Rég láttunk ilyen jó SlowMo mozzanatokat, ez már a Croodék 2. szintjére lép. Az Universal Pictures megint szépet ’rajzolt’ az Illumination csapatával, a cégnevek fejtegetésében viszont inkább nem mélyednék el. A karakterek aranyosak, bajosak vagy bájosak és együtt tudunk érezni velük. Nem mindenki gonosz másodjára, tehát az álnokság szituáció függő is lehet. A jellemben színes karakterek építő morális üzenetet hordoznak, hiszen egy jó bandában az összetartás alapvető, és nem lehetőség kérdése.

 

 

Habla ungaro por favor…

 

Angolul tudó emberként mondatonként szinte mindig elcsíptem egy-egy érthető szót, de ezek a minyonok úgy bele tudnak lendülni a latinamerikai sodrásba, hogy néha úgy éreztem, ehhez bizony több magyar szó kéne, de legalább felirat. Bár a szituációkból és válaszokból szinte mindig kiderül, hogy miről hablatyolnak a sütifejű csatlósok – azért csak az információk 30%-a így is elveszett. Ez pedig a gyerkőc nézőkkel szemben nem túl esélyegyenlő. Ők is érezhették ezt, mert frissnek hatott, amikor néha magyarul is megszólaltak a kis karbantartók. Közülük 4 minyon lesz állandó útitársa (vagy ‘bekövetője’) Grunak, akibe már gyerekkorában több jóindulat és hősiesség szorul, mint csíny és gyarlóság. Persze azért néha lóvá is kell tenni tárgyakat, hogy ne kerüljön (maradjon) mindez álnok thug-ok kezében.

Összefoglalva a történet egy amulett iránti hajszáról szól, melyben egymásért is ki kell állni, megvédeni a gyengébbet. Elutazni A városból B-be, ahol B: San Francisco, beiratkozni küzdősportra. Gru fifikás, de még fizikailag nem erős, hiszen még várja a 12. születésnapját.

 

 

Nem csapatják a gyászt

 

Mondjuk szleng formájában pont igen, de felszabadító volt látni, hogy megkímélték a fiatalokat a könnyfakasztó jelenetektől. A bevezető karaktermélyítő kaland már-már túl agresszív, de még megfér egy családi moziban, hiszen csak néhány játékperc mindez. A film terjedelme nem nyúlik túl, a cselekmény íve sem törik meg. Pont annyi megállás van, amennyi az agynak kell. Az elmének pedig emlékek is kellenek, karakterekre utalások fényképek, vagy mellékszereplők formájában: ezeket meg is kapjuk, bár e nélkül is szerencsére világos marad a történet.

Az ifjúkori Gru itt magányos, kiközösített, nem megértett fura zseni, hitelesen 20 évvel korábbról, a funky korszakban. A lemezjátszók évtizedében a disco motívumokkal ez a gyermekkor hiteles, sőt: saját retró-emlékeket is képes előcsalogatni. Ki ne próbalt volna meg hátrafelé tekerni egy lemezt? A San Francisco-i dombos utcakép, karnevál, mind-mind a 80-as évek hangulatát hozza el nekünk. Még csukott szemmel is megjelenik előttem a cuki szupergonosz nő (Belle) lila latexruhája és mikrofonhaja (és mikrofonhangja). A vélhetően nemcsak gonosz de orosz géneket is örökölt Gru hozzájuk szeretne társulni, hogy az ’Álnok hatos’ csapatnév matematikailag is korrekt legyen (volt némi üresedés). Teszi ezt főként azért, mert gyermekkora óta ez volt dédelgetett álma, erről tanúskodik sok rajongói posztere is – eszünkbe juttatva a Pirula Panda (Mey Lee) 4Town fiúbandához fűződő fanatizmusát. A kínai kultúra ebben a filmben is helyet kap, legyen szó harcművészetről, vagy spirituális kincs hadba állításáról az ázsiai naptár szerint.

 

 

Kabalakő kontra amulett

 

Egyre több vásznon látom ezt a szemekkel rendelkező lapos kavicsot (pl. Minden Mindenhol Mindenkor c. film), ami elég röhejes cseredarab egy mágikus medálért. A Minyonok: Gru színre lép előzetese bőkezűen mutatja be mindezt, kicsit már túl sokszor sugározták a beharangozót: de végül Gru valóban színre lépett, és ez a lényeg. A film nagyon összeszedett, bár a tervezett dátumok csúszását javarészt a Covid19 ‘koronázta’ meg. Úgy olvastam, hogy a stúdió is késlekedett (2 év azért nagy késés!). Viszont jó hír, hogy úgy látom: a karakterek még folytatják kalandjaikat a 90-es években. Mini Boss-ként továbbra is várjuk Gru-t, aki a legemberibb csínytevő és egyben antitolvaj, ’antilop’ lépésekkel és persze bárgyú, de csupaszív puhatestű regimentjével.

Végre egy franchise, melynek minden mozzanatából árad a jópofaság és kreatív igényesség. Cinco Paul megint eszesen írt. 3 dimenzióban a tér is mélységet ad a történetnek, de az első 3 sort érdemes kihagyni a közelre exponált jelenetek miatt. Erre a ‘szempontra’ különösen ügyeljünk akkor, ha az erősen javasolt 3D party-szemüvegen keresztül vetnénk bele magunkat a Gruniverzumba.

 Jay P. Sonix

Minyonok: Gru színre lép

Rendezés - 7.2
Szinkronszínészek - 6.5
Történet - 5.8
Látvány/zene/hangok - 6.2
Hangulat - 6.3

6.4

KORREKT

Végre egy franchise, melynek minden mozzanatából árad a jópofaság és kreatív igényesség. Cinco Paul megint eszesen írt. 3 dimenzióban a tér is mélységet ad a történetnek, de az első 3 sort érdemes kihagyni a közelre exponált jelenetek miatt. Erre a 'szempontra' különösen ügyeljünk akkor, ha az erősen javasolt 3D party-szemüvegen keresztül vetnénk bele magunkat a Gruniverzumba.

User Rating: Be the first one !

Spread the love
Avatar photo
Jay P. Sonix comes from the world ('word') of lyrics and media infrastructure. He worked for a premium media company and produced 200 radio jingles. Cinemas are like his 2nd home. His motto is: ’Watch the movie, catch the moral’. Besides articles he produces hiphop music - can be found on SoundCloud. His mission is to make life happier.

theGeek TV

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu