TECH HÍREK – Bár ezen a szégyenlistán nincsen ott Magyarország, nem kizárt, hogy lassan ide is eljut (az élelmiszerinflációban már volt top 10-es pozíciója…).
Az Apple iPhone 14 az Egyesült Államokban 800 dollár, vagy ha hálózatoktól függetlenítve vásároljuk meg, 830. Tehát úgy 320/332 ezer forint. A magyar ár 450 ezer forint. Ez is mutatja, hogy az árak világszerte eltérőek, és a legújabb World of Statistics szerint vannak országok, ahol nem csak egy apró töredéke az éves fizetésnek az új telefon megvásárlása. (És itt az alapmodellről beszélünk, nem az alig fogyó Plusról, vagy a kelendő Pro és Pro Max változatokról.)
Luxemburgban az éves jövedelem 1,2%-ából megvan az iPhone 14, de az Egyesült Államok (1,8%), az Egyesült Királyság (3%), illetve Spanyolország (5%) sem szégyenkezhet. De Kína (12%), Mexikó (18%), illetve Kazahsztán (20%) már necces, Törökország (26%) és Brazília (28%) már áldozatokkal jár, Indonézia (39%), India (42%) és Egyiptom (50%) helyzete már lesújtó, de Bangladesh (59%) és Nigéria (69%) példája már inkább szomorú. Az éves jövedelem több mint fele egy olyan telefonra, amit egy év múlva már az új követ, az már sok. Illetve sokk. (Ez pedig kritika a folyamatos frissítési kultusz felé is. Nem kéne kiröhögni és kiközösíteni azt, aki nem folyton a legújabb cuccokkal rendelkezik.) Magyarország példájánál vegyük a nettó minimálbért. 232 ezer forint felszorozva 12-vel 2,784 millió forint. Annak 16,12%-a az iPhone 14, úgyhogy több mint kéthavi bérünk erre megy el.
Figyelembe kell venni, hogy több országban importadókat vetnek ki például az okostelefonokra. Több európai ország magasabb áfát alkalmaz (ebben élen jár a világrekorder magyar 27%-os áfakulcs is a maga agyonadóztatott fogyasztásával), Talán pont emiatt tervezi az Apple, hogy be kívánja vezetni a hardveres előfizetési szolgáltatását, mert egyszerűen nem mindenki tudja megengedni magának, hogy meg tudja vásárolni a cég termékét, de ez először biztosan az Egyesült Államokban rajtol el…
Forrás: WCCFTech