Ezzel a határozattal a Microsoft az Egyesült Államokban a 68,7 millárd dolláros tranzakció lezárása felé haladhat a július 18-ai határidő előtt.
Jacqueline Scott Corley bírónő tehát elutasította az FTC távoltartási kérelmét, így az amerikai szövetségi kereskedelmi bizottság nem akadályozhatja meg ezzel a húzásával a Microsoftot az Activision Blizzard King felvásárlásában. A redmondiak így vagy lezárhatják az üzletet, figyelmen kívül hagyva az Egyesült Királyságot, vagy megállapodik az ország verseny- és piacfelügyeleti hivatalával (CMA), ami áprilisban elutasította a tranzakció jóváhagyását, és a fellebbezés után a Microsoft július 28-án próbálkozhat a bíróságon. Viszont az a július 18-ai határidő után van, így azután a redmondiak három milliárd dollárt kell, hogy fizessenek az Activision Blizzard Kingnek tranzakciót megszüntetési díjként.
„A bíróság felelőssége ebben az ügyben szűkös. Az a feladata, hogy eldöntse, hogy a jelenlegi körülmények ellenére az összefonódást le kell-e állítani (esetleg meg is kell-e szüntetni) az FTC közigazgatási eljárásának lezárásáig. A kifejtett okok miatt a bíróság megállapítja, hogy az FTC nem bizonyította, hogy valószínűsíthetően érvényesíteni fogja állítását, miszerint ez a bizonyos vertikális összefonódás ebben a konkrét iparágban jelentősen csökkentheti a versenyt. Éppen ellenkezőleg: a feljegyzett bizonyítékok arra utalnak, hogy a Call of Duty és más Activision-tartalmakhoz a fogyasztók nagyobb mértékben férhetnek hozzá. Az előzetes távoltartási végzésre irányuló kérelmet ezért ELUTASÍTJUK,” írta a bírónő a döntésében.
Phil Spencer, az Xbox-vezér több tweetben is képletesen pezsgőt bontott a döntés miatt: „Hálásak vagyunk a bíróságnak, amiért gyorsan a javunkra döntött. A bizonyítékok azt mutatták, hogy az Activision Blizzard-üzlet jót tesz az iparágnak, és az FTC állításai a konzolváltásról, a több játékot tartalmazó előfizetéses szolgáltatásokról és a felhőről nem tükrözik a játékpiac realitásait. Amióta először bejelentettük ezt a felvásárlást, az elkötelezettségünk, hogy több emberhez, több eszközön, több játékhoz juttassuk el a játékokat, csak nőtt. Több megállapodást is aláírtunk, hogy az Activision Blizzard játékai, az Xbox belsős játékai és a Game Pass a jelenleginél több játékos számára legyen elérhető. Tudjuk, hogy a játékosok világszerte nagy figyelemmel kísérték ezt az ügyet, és büszke vagyok az erőfeszítéseinkre, amelyekkel a játékosok hozzáférését és választási lehetőségeit bővítettük ezen az úton.”
Még nem tudni, hogy az FTC fellebbezni fog-e, de úgy tűnik, hogy a másik akadályozó hatóság, a CMA lassan hajlamos lesz a beleegyezésre. Tény, hogy a Microsoftnak augusztusban az FTC miatt ismét bíróságra kell vonulnia, de a bizottság legtöbb pontját lesöpörték azóta az asztalról, így a redmondi techóriás ügye ott jóformán le is zárult. A CMA pedig hajlandó arra, hogy a bírósági folyamatokat szüneteltesse, és a Microsoft esélyt kaphat a megállapodás további módosításaira, amivel elfogadhatnák az Egyesült Királyságban is a tranzakciót.
„Készen állunk arra, hogy megvizsgáljuk a Microsoft bármely olyan javaslatát, amely a tranzakció olyan módon történő átalakítására irányul, ami eloszlatja a zárójelentésünkben megfogalmazott aggályokat. Annak érdekében, hogy a javaslatokkal kapcsolatos munkát prioritásként tudjuk kezelni, a Microsoft és az Activision megállapodott a CMA-val abban, hogy a peres eljárás felfüggesztése az Egyesült Királyságban közérdekű lenne, és valamennyi fél közös beadványt nyújtott be a versenyjogi fellebbviteli bírósághoz (CAT)”, írja a CMA.
A Microsoft elnöke, Brad Smith is reagált egy nyilatkozattal: „Most ismét az Egyesült Királyságra összpontosítunk. Bár végső soron nem értünk egyet a CMA aggályaival, mérlegeljük, hogyan lehetne módosítani a tranzakciót annak érdekében, hogy a CMA számára elfogadható módon kezeljük ezeket az aggályokat.” Volt ott még egy mondat, de az a CMA-éval megegyezik, azt kihagytuk.
Úgyhogy egy héten belül eldőlhet, hogy a Microsoft bekebelezheti-e a Call of Duty kiadóját…