Hidegvér – Benicio Del Toro sokat megélt, de elszánt zsaru ebben a sötét thrillerben

FILMKRITIKA – A Hidegvér a Netflix saját gyártású film noir thrillere, ahol Benicio Del Toro egy egyszerre megtört, ám mégis elszánt zsarut formál meg. A film alapvetően érdekes, de mégis hullámzó minőségű története nyomokban David Fincher és Denis Villeneuve munkásságát idézi, miközben sajátos, emberi drámát ábrázol, egy rendkívül sötét nyomozáson keresztül. Del Toro karaktere, Nichols, egy bonyolult gyilkossági ügy közepén kerül szembe saját múltjával és démonaival is.

 

 

Sok rendező David Fincher hatását szeretné visszaadni, amikor egy darkos, mélyreható film noir bűnügyi drámát alkotnak, akárcsak a Netflix Hidegvér című, változó minőségű, túlságosan is lassan építkező, de végső soron mégis magával ragadó filmje. Manapság a jobbféle gyilkossági, vagy sorozatgyilkos-történetek gyakran hordoznak egy borongós film noir hangulatú, baljós árnyalatot. Grant Singer rendező alkalmanként Fincherre emlékeztető jelenetekkel vagy Steven Soderbergh-féle paranoikus elemekkel gazdagítja művét, mint például amilyeneket utóbbinál a Kimiben láthattunk. Ugyanakkor az egyértelmű, hogy Singernek és a film társírójának, Benicio del Torónak is saját, különleges víziójuk van, amely egy harmadik rendező műveihez: a Denis Villeneuve által az utóbbi években mesterien bemutatott lélektani bűnügyi drámáihoz is hasonlít.

 

 

Sicario újratöltve?

 

Del Toro korábban szerepelt Villeneuve két Sicariojában és nemrég elmondta annak operatőrének, Roger Deakinsnek, hogy ez az élmény — és az ilyen típusú szerzői filmek — inspirálta őt a rendezés iránt. Talán az ehhez vezető első lépés itt is van, hiszen a Hidegvér forgatókönyvét ő írta – még ha ezt a filmet nem is ő rendezte.

Nyilvánvaló tehát, hogy nem csak egy újabb Netflix tömegfilmről van szó, a Hidegvér készítői tényleg valami egyedit szerettek volna lerakni az asztalra, annak ellenére, hogy talán a film leginkább Villeneuve Foglyok című alkotására hasonlít, de inkább csak annak hangulata terén, a Villeneuve sötét hangulatú bűnügyi drámájának stílusjegyeivel felvértezve. Sajnos ambíciói ellenére a Hidegvér mégsem éri el művészi céljait, de maga a törekvés, hogy egy hagyományos bűnügyi történetből kiinduló gyilkossági drámából különleges film noir készüljön kétségtelenül nyilvánvaló. Kár, hogy a film rosszul adagolt ritmusa miatt mégsem sikerült megfelelni a nagy ambícióknak.

A Hidegvér a felszínen egy detektívről szól, aki egy fiatal ingatlanügynök brutális gyilkosságát próbálja felderíteni. Ugyanakkor a film igazi üzenete mélyebb: egy olyan rendőr a főszereplője, aki szenvedéllyel és kitartással végez munkáját, mégis a nyomozás folyamatán keresztül ráébred, hogy ez a munka „nem viszonozza az ő odaadását” (ahogy azt szó szerint el is mondja egy párbeszéd során) – némileg emlékeztetve azokra a lelki problémákra, amelyekkel Emily Blunt szembesül a Sicario-ban.

A Hidegvér-t Singer, Del Toro és Benjamin Brewer írta. A történet középpontjábak Tom Nichols (Del Toro) áll, egy zűrös múltú detektív, aki új kezdetet keres Maine államban, miután korábbi partnerét korrupciós bűnökért ítélték el Philadelphiában. Amikor egy fiatal és gyönyörű helyi ingatlanügynököt, Summer Elswick-et (Matilda Lutz) brutálisan meggyilkolnak, Nicholsot – aki sokkal több gyilkossági tapasztalattal rendelkezik, mint a helyi rendőrök – azonnal felkérik a nyomozáshoz.

A Hidegvér egyik pozitívuma, tele van gyanúsítottakkal és a cselekmény összetettsége miatt nehéz előre látni a következő lépéseket és így számtalan meglepő fordulattal talákozunk. Bár az események sodró lendülettel zajlanak, a film igazi mondanivalója nem is ez. A Hidegvér az emberi lélek mélységeit és sötét bugyrait, a hivatással járó kihívásokat, az elismerés hiányából fakadó feszültségeket és a rendőrségi munka összetettségét tárja elénk.

 

 

Nagyszerű mellékszereplők

 

A film kitűnő mellékszereplőkkel és kiváló színészi alakításokkal büszkélkedik. Bár az első benyomások alapján a Hidegvér története kiszámítható lehet, a film meglepő fordulatokat tartogat a néző számára. Nichols-nak és társának, Dan Cleary (Ato Essandoh) minden részletre oda kell figyelniük. A brutálisan meggyilkolt nő testét barátja, Will Grady (Justin Timberlake), találja meg és persze ő is gyanús, de az ex-férj (Karl Glusman) és egy különös és furcsán agresszív férfi (aki régóta utálja Grady-t): Eli Philips (Michael Pitt) szintén a gyanusítottak között található. A film tele van összeesküvés-elméletekkel és eléggé néhol zavarba ejtő és nem elég jól kidolgozott történeti fordulatokkal is. Pitt karaktere talán a legemlékezetesebb az egész filmben, de úgy tűnik, néhol túltolja a karaktert – mintha a híresen kiszámíthatatlan színész egy rendkívül extravagáns szerepet akart volna, amelyet a saját egyedi stílusában alakított, ám ezáltal ki is lóg valamelyest az egész filmből.

Persze, az intelligens krimik mindig is nagy hangsúlyt fektettek karaktereik lelkivilágára, amely sokszor még a cselekménynél is fontosabb. Ebben a filmben a főszereplő számára az otthon jelenti a lelke mélyét. Ennek köszönhetően is felesége (Alicia Silverstone, akit már régóta nem láttunk ilyen jól játszani) több mint csak mellékkarakter ebben a történetben. A film ezen része a hétköznapi életbe is betekintést enged – a házfelújítások kihívásaival -, de a mélyebb problémákkal is foglalkozik, mint például egy pár küzdelme egy új élet kezdeténél, miután túljutottak egy érzelmileg megterhelő botrányon. A Nichols család csak békét és egy új otthont szeretne, de ez az összetett új ügy és annak minden ága ezt az álmot komolyan veszélyezteti.

A helyi rendőrök közül néhány, akikkel Nichols összeütközésbe kerül – Eric Bogosian a rendőrkapitány szerepében, Domenick Lombardozzi mint egyenrangú kolléga és Mike Pniewski mint helyi főnök – mind érdekes választásnak bizonyulnak, és ami még fontosabb: mindannyian teljes értékű, jól kidolgozott karakterek.

 

 

Nagyszerű képi világ

 

A filmet Michael Gioulakis operatőr munkája még emlékezetesebbé teszi, neki köszönhetően a Hidegvér látványvilágát tekintve is igazi film noir, Yair Elazar Glotman zeneszerző (Joker és Nyugaton a helyzet változatlan filmek zeneszerzője) dallamai pedig szintén feszült és sötét hangulatot teremtenek.

Miközben Nichols próbálja értelmezni a gyanúsítottai összes indítékát, rájön, hogy az egész ügy sokkal összetettebb, mint azt eleinte gondolta, és egyben sokkal sötétebb is: egy hatalmas hálóról van szó, amely drogkereskedelembe, ingatlanüzletekbe, rendőri munkába és titkos szövetségekbe, korrupcióba is torkollik.

Tehát a Hidegvér egy újabb krimi klasszikus lenne, a Netflix várva-várt sikere? Sajnos erről messze nincs szó. A túlburjánzó történet, a feleslegesen sok mellékszál révén nem tud kellően kibontakozni és nagyon sok jelenetnek is a vágóasztalon kellett volna végeznie. Mindettől függetlenül nagyon várom Singer következő filmjét és azt is, hogy milyen új projekten dolgozik majd talán ismét del Toróval együtt. Reményeim szerint mindketten mélyebben, részletesebben, ugyanakkor jobban a lényegre fókuszálva fogják bemutatni a sötétség különböző oldalait, az esztétikai, karakterbeli, filmtechnikai vagy érzelmi szempontból egy következő filmjükben.

-BadSector-

Hidegvér

Rendezés - 7.2
Színészek - 8.4
Történet - 6.5
Látvány/zene/hangok - 6.8
Hangulat - 8.2

7.4

A "Hidegvér" a Netflix új thrillerje, melyben Benicio Del Toro egy megtört, de elszánt zsarut alakít. A film egy rendőr belső küzdelmeit mutatja be, miközben egy komplex gyilkossági ügyben nyomoz, amely mélyen az emberi lélek sötét oldalára világít rá. Bár a filmnek nagy ambíciói vannak és vizuálisan lenyűgöző, a túl sok mellékszál és a hosszadalmas történetvezetés megakadályozza, hogy a kívánt hatást érje el.

User Rating: 2.98 ( 6 votes)

Spread the love
Avatar photo
BadSector is a seasoned journalist for more than twenty years. He communicates in English, Hungarian and French. He worked for several gaming magazines – including the Hungarian GameStar, where he worked 8 years as editor. (For our office address, email and phone number check out our impressum)

theGeek TV

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu