Mivel egyre több olyan játék van, ami jön, lát, majd eltűnik, így teljesen játszhatatlanná válik, és ezt egyre többen kezdik megelégelni.
Tavaly közel egy tucat játék tűnt el a digitális süllyesztőben pusztán azért, mert a kiadók lekapcsolták a szervereket. A Battlefield, a Call of Duty: Warzone, a Spellbreak, a Gundam Evolution, vagy a Knockout City is érintett volt ebben. Egy játék játszhatatlanná válása főleg akkor tud idegesítő lenni, ha azt megvásároltuk, azaz nem egy free-to-play címről van szó. A lent beágyazott videóban Ross Scott (a YouTube-on a Freeman’s Mind csatornát futtatja, és beszámoltunk már a Stop Killing Games nevű kampányáráól is) az eltűnő játékokat ahhoz hasonlította, amikor a némafilmek korszakában a vetítés után elégették a szalagokat, hogy kinyerjék belőlük az ezüstöt…
Ezért elindult egy európai polgári kezdeményezés. Ha az EU állampolgárai közül 1 millióan írják alá a petíciót, lehetőség adódhat arra, hogy egy törvény születhessen, és így az EU kötelezheti a kiadókat, akik licenszelik vagy eladják a videojátékokat (vagy ahhoz köthető funkciókat vagy asseteket) a fogyasztóknak, hogy a játékokat funkcionális, játszható állapotban kell tartaniuk abban az esetben is, ha a szervereket lekapcsolják, vagy ha a stúdiót bezárják. „Egyre több kiadó árul olyan videojátékokat, amelyek működéséhez az interneten keresztül kell kapcsolódni a játékkiadóhoz, vagy „haza kell telefonálnia”. Bár ez önmagában nem jelent problémát, amikor az ilyen típusú játékok támogatása megszűnik, a kiadók nagyon gyakran egyszerűen megszakítják a játék működéséhez szükséges kapcsolatot, megsemmisítik a játék összes működő példányát, és széles körű intézkedéseket hoznak annak megakadályozására, hogy a vásárló bármilyen módon megjavítsa a játékot,” írja a petíció.
A kezdeményezés arra kötelezné a kiadókat, hogy a játék életben tartásához szükséges erőforrásokat biztosítsa. Így a játékosok a saját szervereiken futtathatnák a játékot, és így eltávolíthatnák a már nem működő szerverekhez való kapcsolat szükségességét. Ezt tette a Knockout City is. A kezdeményezés a mikrotranzakciókat (skinek, más fizetős funkciók) kínáló játékokra is kitér: ha megveszünk valamit, akkor azt bármikor lehetne használni, így egy ingyenes játék is valamilyen formában is életben maradna.
A kezdeményezést a lenti második linken lehet aláírni.
Forrás: PCGamer, European Citizens’ Initiative