MOZI HÍREK – A Netflix ismét egy újabb jogi vita középpontjába került. Ezúttal a streamingszolgáltatót és Adam McKay rendezőt perelik a 2021-es Ne nézz fel! című film kapcsán – ismét. Miután egy önállóan publikált szerző már azt állította, hogy a film az ő 2012-es Stanley’s Comet című regényéből lopta a cselekményét, most egy másik író is azt állítja, hogy a történet valójában az ő önállóan kiadott regényéből származik. Azt mondják, a bajok hármasával érkeznek, így lehet, hogy ez még nem az utolsó ilyen eset.
Ezúttal Darren Hunter szerző keresete szerint a Ne nézz fel!, amely a Netflix hatalmas sikerévé vált sztárparádéjával és világvége-tematikájával, plagizálta a 2015-ös The Million Day Forecast című regényének cselekményét, karaktereit és tematikus elemeit. Azok számára, akik túlzásnak tartották a Mattel ellen nemrég indított, 5 millió dolláros pert – amelyet egy rosszul csomagolt Wicked baba miatt lelki károkért nyújtottak be –, Hunter ennél jóval nagyobb, 3 milliárd dolláros kártérítést követel.
A Variety szerint a felperes ügyvédje, Larry Klayman azt állítja, hogy McKay és a film készítői „becstelenséget és kapzsiságot” tanúsítottak, amikor ellopták ügyfele munkáját, és sajátjukként tüntették fel. Szavai szerint ez „szomorú bizonyítéka Hollywood jelenlegi állapotának.” A kereset szerint mindkét történetben „egy fiatal, elszánt női főszereplő szerepel, aki figyelmezteti a világot egy közelgő katasztrófára.” A kereset így fogalmaz:
A politikai apokaliptikus szatíra, a fekete humor és a közös cselekvés megszervezésének kihívásai az azonnali veszély árnyékában mindkét mű központi témái. Ezek az egyértelmű hasonlóságok arra utalnak, hogy a film a könyv kulcsfontosságú irodalmi elemeit a felperes beleegyezése és engedélye nélkül vette át.
Van esélye a pernek?
A Ne nézz fel! elleni legutóbbi pert mindössze egy hónapja utasította el a bíróság, amikor a bíró úgy döntött, hogy William Collier regényének állítólagos hasonlóságai „túl általánosak” ahhoz, hogy az ügy folytatódjon. A legutóbbi kereset részletei alapján az új per sem kínál sokkal konkrétabb érveket az előző esethez képest. Összesen 34 vádat sorolnak fel, beleértve a szerzői jogsértést és a floridai tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló törvény megsértését.
Bár Hunter állítja, hogy regényét „különböző személyeknek és entitásoknak” juttatta el a szórakoztatóiparban, az eddig nyilvánosságra hozott részletek alapján ez az ügy alig különbözik az előzőtől. Ha ez mind úgy hangzik, mintha a Netflix nem aggódna emiatt túlzottan, az nem véletlen. Nehéz elképzelni, hogy ez a per más véget érjen, mint az előző. A streamingszolgáltató valószínűleg nyugodtan alhat.
Forrás: MovieWeb