TECH HÍREK – Miközben hazánkban ez a brand már hosszú évek óta nem használt (errefelé minden egyszerűen a Telekom név alatt fut), az Egyesült Államokban más a helyzet, és ott forró a talaj a mobilszolgáltató alatt…
Idén nem volt egyszerű éve a T-Mobile-nak. Korábban egy adótorony építése, a kissé gyanús eladási taktikái, illetve a cég nemtörődömsége miatti biztonsági rések (és az ezeken keresztül történt behatolások) miatt már kapott a cég a fejére, de most egy perrel kell szembe néznie a telekommunikációs cégnek, ugyanis 23 felperes csoportos keresetet nyújtott be a T-Mobile ellen. Azzal vádolják a céget, hogy megtévesztést alkalmazott, és nem közölte megfelelően a díjakat.
A kereset szerint a szolgáltató által a szabályozói programok és a távközlési szolgáltatói behajtási díj (RPTR-díj) félrevezető, mivel nem átlátható, hogy milyen típusú díjat számítanak fel. A felperesek azt állítják, hogy a díjat a vállalat kötelező díjként tünteti fel, holott valójában egy olyan áremelésről van szó, amelyet félrevezető elnevezése miatt kormány által kivetett díjként tüntetnek fel. Ez a félrevezetés vitát váltott ki, amelyben a vállalatot megtévesztő számlázási gyakorlatok folytatásával vádolják, amely sérti a fogyasztóvédelmi törvényeket.
A vád hangsúlyozza, hogy a díjak a T-Mobile bevételeit hivatottak növelni, de a számlákon adóként és államilag előírt összegként vannak feltüntetve, holott a díj valójában tisztán diszkrecionális. A T-Mobile védelmében rámutatott, hogy a weboldalon az RPTR-díj kifejezetten működési költségként szerepel, amely a hálózati infrastruktúrával kapcsolatos kiadás, és nem kormány által előírt díj. Milyen ismerős ez, nem?
A T-Mobile ezután más, ugyanezt a gyakorlatot folytató vállalatokat említett, például a Verizont (Administrative and Telco Recovery Charge), ami szintén jogi problémákat okozott. A T-Mobile ügyében a felperesek ugyan megpróbálkoztak a választott bírósági eljárással, de a jelek szerint a vállalat nem ezt választotta. A per rávilágít arra is, hogy a távközlési szolgáltató a fogyasztók értesítése nélkül módosította a díjat. A csoportos kereset nemcsak pénzügyi kártérítést kér az érintett ügyfeleknek, hanem az esküdtszéki perek és egyéb jogi költségek fedezését is. Ennek az ügynek az alakulása érdekes lehet tekintettel arra, hogy a T-Mobile ÁSZF-je szerint a fogyasztóknak le kell mondaniuk a csoportos perben való részvételről és az esküdtszéki tárgyalásról. Ha bármilyen jogvita felmerül, azt kötelező választottbírósági eljárás keretében rendezik.
Érdekes lesz látni, hogy ebből mi alakul ki a T-Mobile számára. Ne felejtsük, ennek többségi tulajdonosa ugyanúgy a Deutsche Telekom, ahogy a magyarországi Telekom esetében is!
Forrás: WCCFTech