Christopher Nolan Dunkirk-ját is szétcincálta egy történész: tényleg ennyire pontatlanok a II. világháborús filmek? [VIDEO]

MOZI HÍREK – A második világháború az egyik legkedveltebb téma a háborús filmek készítői számára. Az 1939 és 1945 közötti időszak számtalan drámai, megindító és brutális történetet kínál, amelyek tökéletesek a vásznon való megelevenítésre. Azonban a valós események filmes átdolgozása során gyakran komoly történelmi pontatlanságok kerülnek a művekbe.

 

Egy Penguin Books UK-vel készült interjúban James Holland történész kielemezte a második világháborúról készült legismertebb filmeket. Ryan közlegény megmentése volt az első film, amit megvitatott, mivel a D-nap (1944. június 6.) ábrázolása széles körben a legvalósághűbbként van számon tartva. Ugyanakkor Holland gyorsan rámutatott a hibákra:

„Történészként örömmel látjuk, hogy filmek készülnek a második világháborúról, az általunk kutatott témákról. De ezek a filmek hemzsegnek a pontatlanságoktól” – mondta. A normandiai partraszállást bemutató jelenet megtekintésekor hozzátette:

„A part túl rövid, túl keskeny… A parton elhelyezett akadályok rossz irányba néznek… Az MG42-es géppuska kapcsán érdemes megemlíteni, hogy percenként 1400 lövést ad le. Ez vulkánhőt termel. A cső nagyon gyorsan felforrósodik, majd izzik, és végül megolvad. Ez egy másik probléma, mert túl hosszú ideig tartják lenyomva a ravaszt.”

Christopher Nolan Dunkirk-je szintén kritika tárgyává vált. Nolan úgy döntött, hogy a film egyes részeit az eredeti Dunkerque-ben, Franciaországban forgatja. Holland szerint ez problémás. Elmagyarázta:

„Christopher Nolan híres arról, hogy nem szereti a CGI-t, és ez számomra gondot okoz. Ez az utca túl tisztának tűnik. Dunkerque-t épphogy teljesen szétlőtték. Folyamatosan lángokban állt… És nem értem, miért viselnek nehéz kabátokat. Május van, nyár… Egyszerűen túl kevés ember van itt. Túl üres. Pedig ott káosz uralkodott.”

 

Kódjátszma: Történelmi tévedések tömkelege

 

Holland a legtöbb film esetében megértő volt, elismerve, hogy a történelmi események filmes ábrázolása mindig kompromisszumokat igényel. Azonban A kódjátszma kiemelkedően nagy csalódást okozott neki:

„A probléma A kódjátszmával az, hogy úgy állítja be, mintha Alan Turing lenne az egyetlen ember a világon, aki megmentheti Nagy-Britanniát és megfejtheti az Enigma gépeket” – mondta Holland.

Miközben más filmeknél apró részleteket, például a kosztümöket és felszereléseket kritizálta, itt az egész történet alapját pontatlannak tartotta:

„Ez egyszerűen nem igaz. A film súlyosan igazságtalan a többi szereplővel szemben” – folytatta. „Valódi hősöket tesz meg bűnösnek. Az az elképzelés, hogy Turing egyedül végezte el ezt a munkát, rendkívül messze áll az igazságtól. A Bletchley Parkban végzett munkát csapatként végezték, sok összetevő együttes erőfeszítésével.”

Forrás: MovieWeb

Spread the love
Avatar photo
theGeek is here since 2019.

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu