MOZI HÍREK – Peter Jackson A Gyűrűk Ura trilógiájának csatajelenetei a filmtörténelem legnagyobbjai közé tartoznak. A Helm-szurdok csatája A két torony-ban, a rohani lovasok támadása és a végső Pelennor-mezei ütközet A király visszatér-ben a rajongók kedvencei, köszönhetően a monumentális léptéküknek, lenyűgöző vizuális effektjeiknek és a teljes szereplőgárda kiemelkedő alakításainak. De talán meglepő, hogy J.R.R. Tolkien klasszikus fantáziavilágának (amely tele van törpökkel, tündékkel, hobbitokkal és mágiával) csatái történelmileg pontosak is.
Az ókortörténész Roel Konijnendijk az Insider-rel beszélgetett, ahol filmek csatajeleneteit értékelte, köztük A Gyűrűk Ura-ból is. Megmutattak neki több jelenetet A király visszatér-ből, és meglepő módon nagyra értékelte azok pontosságát. A mindig idézett „Most lovagolj!” jelenettel kezdte a rohani lovasok támadásából.
„A jelenetben látható, ahogy a lándzsákra csap a kardjával – nemcsak, hogy ez nem történelmi, hanem [Bernard Hill] találta ki ehhez a jelenethez,” mondta Konijnendijk. Bár semmi alapja nincs a történelmi tényekben, még Konijnendijk is azt kívánta, bárcsak igaz lenne:
„Ez annyira jól működik, hogy szinte azt kívánja az ember, bárcsak valóságos lenne. Néha meg is kérdezik tőlem, hogy ez vajon valódi? Valami, amit az ókori vagy középkori parancsnokok tettek? Erre csak azt tudom mondani: ‘Nem, ezt Bernard Hill csinálta,’ és most már ez az elképesztő ábrázolása annak, hogy milyen lehetett a premodern hadviselés.”
Bár Roel Konijnendijk imádta Bernard Hill beszédét, maga a rohani lovasok támadása inkább kenterlépésben zajlott volna.
„A lovassági támadások általában sokkal lassabbak voltak, mint amit a filmekben láthatunk,” mondta. „A filmekben sok időt töltenek vágtázással… ezt hosszasan csinálják, mert drámai hatást kelt. De szorosnak kell lenniük, közel egymáshoz. Ehhez pedig az kell, hogy ne menjenek túl gyorsan, túl korán.”
A Gyűrűk Ura meglepően magas pontszámot kapott történelmi hitelességre
Roel Konijnendijk ezután a Pelennor-mezei ütközetre tért át, és részletezte a film olifántjait.
„Az olifántok gyakorlatilag felturbózott harci elefántok,” kezdte. Konijnendijk elmagyarázta, hogy az elefántokat egykor a perzsa hadsereg használta, és olyan ellenfeleket rémítettek meg velük, akik korábban még sosem láttak elefántokat. Azonban nem voltak annyira túlerőben, mint ahogy a filmek ábrázolják őket. Mint kiderült, az olifántok legyőzésének módja meglepően egyszerű:
„Amit az ellenséges gyalogság csinált, amikor elefántok támadták meg őket, az egyszerűen helyet csinált nekik. Csatornákat nyitottak.”
A jelenetek megtekintése után Roel Konijnendijk kitért a nyilvánvaló tényre: hogy A Gyűrűk Ura trilógia fantasy filmek.
„Mozifilmként, érzelmileg nézve, ez a legjobb fajta ókori hadviselési jelenet, amit el tudsz képzelni,” mondta. „A király visszatér mindig is egy ‘tízesből tízes’ lesz.” Azonban a film történelmi pontosságát is meglepően magasra értékelte:
„Ha számot kéne adnom rá, nagyon nehéz lenne, mert fantasy, de valószínűleg egy 8/10-et adnék neki,” zárta gondolatait Konijnendijk.
Forrás: MovieWeb