John Wayne szerint a filmtörténelem legnagyobb westernjében ő a főszereplő

MOZI HÍREK – John Wayne 1939-ben vált világhírűvé, amikor főszerepet kapott a Hatosfogat című westernfilmben, amelyben először dolgozott együtt a legendás rendezővel, John Forddal. A film sikere számos további közös projektet eredményezett, köztük az 1952-es A nyugodt férfi című romantikus drámát, amelyért Ford elnyerte negyedik Oscar-díját a legjobb rendező kategóriában.

 

A legfontosabb Ford-Wayne együttműködés azonban az 1956-os Az üldözők, amelyet széles körben minden idők legnagyobb és legnagyobb hatású westernfilmjeként tartanak számon. Wayne egyik legmegrázóbb alakítását nyújtja benne Ethan Edwards szerepében, aki a polgárháború után keserű és előítéletes veteránként indul egy megszállott, öt éven át tartó keresésre, hogy megtalálja unokahúgát, akit komancs harcosok raboltak el, miután lemészárolták a családját.

Bár Az üldözők kiemelkedik lenyűgöző vizuális megkomponálásával, a legmélyebben mégis Ethan megszállottságának és bosszúvágyának kíméletlen tanulmányaként hat. Főhősének motivációját nyíltan vállalt rasszista gyűlölete hajtja az őslakosok iránt, amelynek ábrázolása az 1956-os közönség korabeli nézeteit tükrözi.

 

John Wayne is minden idők legnagyobb westernjének nevezte a filmet

 

Mire 1977-ben megkérdezték Wayne-t a filmtörténet öt legnagyobb alkotásáról, Az üldözők már régen elnyerte a mestermű státuszt. Wayne listájára egyetlen westernként ez a film került fel, és bár saját alkotása kiválasztása elsőre önző döntésnek tűnhetett, az idő végül igazolta őt.

Wayne összetett alakítása Az üldözők központi témáit – a gyűlöletet, a veszteséget és a megváltás lehetőségét – egyaránt magába foglalja. A film 1868-ban, Nyugat-Texasban kezdődik, ahol Ethan Edwards, a Konföderáció megtört és traumatizált egykori katonája megérkezik testvére, Aaron otthonába. Aaron felesége, Martha iránt Ethan titokban mély érzelmeket táplál.

Miközben Ethan szerető nagybácsiként viselkedik unokaöccsével, Bennel, valamint unokahúgaival, Debbie-vel és Lucyval, benne lakozó gyűlölete az őslakosok iránt hamar megmutatkozik, amikor megismeri Aaron és Martha örökbefogadott fiát, Martint, aki egy nyolcad részben cseroki származású – ami számára egy nyolcad résszel is túl sok. John Ford rendező nem mentegeti Ethan fajgyűlöletét, azonban arra készteti a nézőket, hogy együtt érezzenek a megtört, kísértetekkel küszködő férfival, miközben megteremti a lehetőségét a végső megváltásának.

Ethan rasszista hozzáállása természetesen feszültté teszi kapcsolatát Martinnal, aki azonban mégis csatlakozik hozzá, amikor egy komancs rajtaütés során meggyilkolják Aaront, Marthát és Bent, valamint elrabolják Debbie-t és Lucyt. Végül rálelnek Debbie-re, aki időközben feleségül ment egy komancs harcoshoz, Scarhoz. Lucy ekkor már halott, és valószínűleg megerőszakolták. Ethan első reakciója az, hogy meg akarja ölni Debbie-t, mert számára az lenne a jobb sors, minthogy indiánként élje le az életét. Ezen a ponton Martin fő küldetése az, hogy megakadályozza Ethan-t abban, hogy megölje Debbie-t.

Ethan hősiessége és potenciális megváltása a film csúcspontjában mutatkozik meg igazán, amikor Scar legyőzése után végül Debbie-re talál, és nem bántja őt. Helyette a karjaiba kapja és azt mondja neki: „Menjünk haza, Debbie.” Az ezt követő ikonikus zárójelenetben Ethan egyedül marad, egy ajtókeretben állva figyeli, ahogy Debbie visszatér az otthonába. A nézők dönthetik el, hogy ezek a gesztusok és képek elegendőek-e ahhoz, hogy megváltsák ezt a bonyolult és mélyen hibás embert.

 

Az üldözők hatása a filmtörténetre

 

Az üldözők az egyik legnagyobb hatású film, amely valaha készült. Az elmúlt hatvan évben számos legendás alkotásra volt hatással mind tematikailag, mind vizuálisan.

Ethan megszállottsága és magányos küldetése inspirálta Martin Scorsese Taxisofőrjét, amelyben Travis Bickle hasonló módon süllyed az őrületbe és az erőszakba, miközben egy fiatal prostituáltat próbál megmenteni.

George Lucas is merített Az üldözőkből, amikor megalkotta a Star Wars-filmeket. A klasszikus jelenet, amelyben Ethan a családja leégett farmjának romjaihoz érkezik, közvetlenül visszaköszön az első Star Wars-filmben, amikor Luke Skywalker megtalálja nagynénje és nagybátyja elpusztított otthonát. Lucas ismét idézte ezt a jelenetet a 2002-es Star Wars: II. rész – A klónok támadása című filmben, amikor Anakin Skywalker anyja halálát követően bosszúból lemészárolja a buckalakókat.

John Wayne, aki utolsó filmes szerepét az 1976-os A mesterlövész-ben játszotta, 1977-ben az The People’s Almanac magazin kérésére összeállította minden idők öt legjobb filmjének listáját. Ezen olyan klasszikusok szerepeltek, mint Egy ember az örökkévalóságnak, Az Apokalipszis négy lovasa, Elfújta a szél, valamint saját filmje, A nyugodt férfi, és egyetlen westernként Az üldözők.

Wayne választása tükrözte azt az egyre erősödő kritikai elismerést, amely az 1970-es években kezdett kibontakozni Az üldözők körül. A film 1972 óta folyamatosan szerepel minden idők legjobb filmjeit összegző felmérésekben, és majdnem hetven évvel a bemutatója után továbbra is a filmtörténet egyik legfontosabb és legösszetettebb westernjeként tartják számon.

Forrás: MovieWeb

Spread the love
Avatar photo
theGeek is here since 2019.

theGeek TV

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu