Nem fogják fülön csípni azokat a kiadókat, amelyek olyan játékokat értékesítenek, amelyek később elérhetetlenné és játszhatatlanná válnak.
Volt egy petíció, ami azt követelte, hogy változtassanak a törvényeken, hogy a fejlesztők és kiadók ne tudjanak olyan játékokat létrehozni, amelyeket aztán offline-ná tesznek. Alig egy éve volt, hogy a Stop Killing Games kampányra reagált a kormányzat: akkor az volt a cél, hogy a digitálisan értékesített játékok ne legyenek teljesen elérhetetlenek (ilyen volt a The Crew első része is), miután azt megvásárolta egy játékos. Akkor a kormány azt mondta, hogy az ország törvényeiben nincsen arra kötelezettség, hogy a régi szoftvereket támogassák a játékok fejlesztői, de a választások miatt a petíciót korábban lezárták.
Egy másik petíció született, ami most azt követeli, hogy a kormány frissítse a fogyasztóvédelmi törvényt, hogy megtiltsa a kiadóknak, hogy a már eladott videojátékokat letiltsák anélkül, hogy a vásárlóknak joguk lenne megtartani vagy megjavítani azokat. A petíció szerint a legtöbb eladott videojáték korlátlan ideig működőképes, de egyesek olyan tervezési elemekkel rendelkeznek, amelyek a kiadó által ellenőrzött időpontban működésképtelenné teszik a terméket. Ez a petíció szerint a digitális elavulás egyik formájának tekinthető. A Lewis Evans által létrehozott petíció fél évig tart, és már most több mint 13 ezer aláírásnál tart. A kormány mindenre válaszol, ami 10 ezernél több aláírást ér el. A hosszú válaszlevél többnyire megismétli az előző kormány álláspontját. Bár elismeri a játékosok által a megvásárolt termékek működőképességével kapcsolatban felvetett aggodalmakat, azt is kijelenti, hogy nem tervezik a digitális elavulással kapcsolatos fogyasztóvédelmi jogszabályok módosítását.
A kormány szerint a játékok értékesítőknek meg kell felelniük a hatályos fogyasztóvédelmi jogszabályoknak, amelyek közé tartozik a 2015-ös fogyasztói jogokról szóló törvény (CRA) és a 2008-as, a tisztességtelen kereskedelemmel szembeni fogyasztóvédelemről szóló rendeletek (CPR). A CRA előírja, hogy a kereskedő által nyújtott terméknek vagy szolgáltatásnak megfelelő minőségűnek, meghatározott célra alkalmasnak és az eladó által leírtaknak megfelelőnek kell lennie (ez digitális termékekre is vonatkozik). A CPR megköveteli, hogy a fogyasztók tájékoztatása világos és pontos legyen, illetve tiltja a félrevezető tájékoztatást, amely az átlagfogyasztót más választásra készteti. A kormány szerint e jogszabályokban sehol nem szerepel olyan szabványos követelmény, amely szerint a szoftvergyártóknak támogatniuk kell termékeik régebbi verzióit, és előfordulhat, hogy a vállalatok a csökkenő felhasználói bázissal rendelkező játékok régebbi szervereinek fenntartásával járó magas üzemeltetési költségekre alapozott döntéseket hoznak.
Egy játék támogatásának teljes megszüntetése a termék régebbi verziója támogatásának megszüntetésének minősül-e? Megsérti-e a hatályos törvényeket egy fejlesztő, aki leveszi a játékát, ha a fogyasztó azt hitte, hogy a játék örökké futni fog? A kormány szerint lehetnek olyan esetek, amikor egy játéknak valamilyen formában elérhetőnek kell maradnia. Ha a fogyasztókat azzal hitegetik, hogy egy játék a fizikai támogatás megszűnése ellenére bizonyos rendszereken korlátlan ideig játszható marad, a közös rendelkezések előírhatják, hogy a játék technikailag továbbra is játszható maradjon (például offline is elérhető) az adott körülmények között. Erre példa is van: a Warnertől a MultiVersus.
Az Egyesült Királyság kormánya nem fogja megváltoztatni a meglévő fogyasztóvédelmi törvényeket, mert szerintük már így is elegendő védelem létezik. Szerintük ha egy fogyasztó úgy érzi, hogy félrevezették abban a hitben, hogy egy élő szolgáltatásos (live service) játék hosszabb ideig tart mint ameddig tartott, akkor az illetékes hatóságokhoz fordulhat, ebben az esetben a Trading Standardshoz vagy a Verseny- és Piacfelügyelethez. Azt is javasolja, hogy az ilyen eseteket jelentsék a Citizens Advice segélyvonalnak, amely segítséget nyújthat az ilyen panaszokban.
Úgyhogy a helyzet nem annyira rózsás.
Forrás: PCGamer