Kamu útdíjakkal verik át az amerikaiakat Androidon és iOS-en egyaránt!

Az amerikai kereskedelmi szövetségi bizottság (Federal Trade Commission = FTC) és a szövetségi nyomozóiroda (Federal Bureau of Investigation = FBI) arra figyelmezteti az embereket, hogy egy nagy átverés terjed mobilon.

 

Nagyon gyakoriak az átverő, csaló üzenetek és telefonhívások (Magyarországon is, de itt nem egyszer kínai nyelven), és a csalók egyre kifinomultabb megoldásokat találnak ki arra, hogy az átverésekkel kicsaljanak nem kevés pénzt az áldozatokból. Legtöbbször sürgősségre hivatkoznak, és sokszor személyes és pénzügyi információk kinyerése a cél. Erre reagál az amerikai kormány egy figyelmeztetéssel, ugyanis egy eléggé elterjedt csalás az Androidos és iOS-es felhasználókat is érinti.

Azt kérik, hogy ezeket az üzeneteket azonnal töröljék, és ne dőljenek be a követeléseknek. Annyira komolyan veszik a figyelmeztetést, hogy az FTC és az FBI is tájékoztatja az amerikaiakat. A csalás egy üzenettel kezdődik, ami teljesen váratlanul landol a felhasználóknál. Ebben egy ki nem fizetett útdíj kifizetését követelik, és aki nem reagál azonnal, annak beláthatatan következményei is ehetnek. Aztán azt kérik, hogy a megadott (adathalász) linken adják meg a személyes adatokat és a banki információkat. A link eléggé úgy néz ki mint ami valóban egy útdíjszedő ügynökségtől származik, és ezért dőltek sokan be a csalóknak, akik a megszerzett adatokkal személyazonossággal való visszaéléseket és a félretett pénz eltulajdonítását követik el.

Az FTC egy lépésekre bontott tájékoztatást adott, hogy miképp ússzák meg az embereket a csalásokat. Érdemes az üzenet hitelességét ellenőrizni azzal, hogy az útdíjszedő ügynökség weboldalán vagy telefonon keresztül felkeressük őket. Érdemes szemétként jelenteni az üzenetet, vagy a 7726-os számra továbbítani azt. Ez persze a már átvert embereken nem segít, de mindenesetre súlyos lehet az ügy, ha már az FBI is felhívja rá a figyelmet.

Ezért tényleg mindenféleképpen érdemes óvatosnak lenni, de már arra is láthattunk példát (hazánkban is!), hogy más, ártatlan emberek telefonszámán keresztül próbálnak a csalók pénzt kinyerni belőlünk (number spoofing).

Forrás: WCCFTech, FTC

Spread the love
Avatar photo
theGeek is here since 2019.

theGeek TV

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu