„Kritikus pillanatban vagyunk” – az Ubisoft részvényesei jogi lépéseket kezdeményeznek a Tencenttel létrehozott új leányvállalat miatt. Az AJ Investments rendkívüli közgyűlést követel, és újratárgyalná az egész megállapodást.
Az Ubisoft felfedte minden lapját. Az Assassin’s Creed Shadows megjelenését követően a vállalat bejelentette, hogy új leányvállalatot hoz létre a Tencenttel közösen, amely 1,16 milliárd eurós befektetést eszközöl a projektbe. Az új szervezet kizárólag három kulcsfontosságú IP-t – az Assassin’s Creed-et, a Far Cry-t és a Rainbow Six-et – fogja kezelni. Ez a lépés nemcsak a játékosok és a dolgozók körében keltett bizonytalanságot, hanem komoly elégedetlenséget váltott ki a részvényesek körében is: egy befektetői csoport most jogi eljárást indított, rendkívüli közgyűlés összehívását követelve.
Az AJ Investments – amely korábban is erősen bírálta az Ubisoft döntéseit – közleményt adott ki (az Insider Gaming beszámolója alapján), amelyben hivatalosan is rendkívüli közgyűlés (EGM) összehívását kezdeményezi, hogy az új leányvállalatról szóló döntést haladéktalanul felülvizsgálják. A befektetői csoport két sarkalatos határozati javaslatot terjesztett elő, amelyekről a Tencent kivételével minden részvényesnek szavaznia kellene:
Az egyezség újratárgyalása a Tencenttel. Az AJ Investments szerint a tranzakciót „közvetlen eszközeladásként” kellene újrakeretezni a kínai vállalat irányába, legalább 4 milliárd eurós értékben. „Jelenleg a részvényesek számára nem világos, hogy a múlt héten bejelentett megállapodás hogyan szolgálja az ő érdekeiket.”
Rendkívüli osztalék kifizetése. Az eladás után az „Ubisoftnak részvényenként 23 eurót kellene visszajuttatnia a befektetőknek”, ami összesen 3 milliárd eurót jelentene. A fennmaradó 1 milliárdot a vállalat nettó adósságának rendezésére kellene fordítani.
„Most kell cselekedni – mielőtt a kár visszafordíthatatlanná válik.”
Az AJ Investments szerint az Ubisoft részvényárfolyama jelentősen visszaesett a leányvállalat létrehozásának bejelentése óta. „Ez egyértelmű üzenet a befektetőktől – a javasolt megállapodás súlyos hibákat tartalmaz, célja a kötelező nyilvános ajánlattételi szabályok megkerülése, és az, hogy a Guillemot család továbbra is megtartsa az irányítást.”
A közlemény így folytatódik: „Úgy véljük, ez kritikus pillanat a részvényesek számára. Ha most nem lépünk, a vállalat további vagyoneladásokra vagy akár felszámolásra is készülhet anélkül, hogy az értéket visszajuttatná a részvényeseknek.”
„Felszólítjuk a vezetőséget, hogy részletesen ismertessék az üzlet előnyeit a részvényesekkel (nem két A4-es oldalon, tele homályos részletekkel), és szavazásra bocsássák a kérdést. Adják el teljes egészében a kulcsfontosságú IP-ket a Tencentnek, vagy adják át neki a már bejelentett leányvállalat 25%-os részesedését. A befektetők döntsenek, melyik lehetőség a megfelelőbb.”
Végül a csoport felszólítja az összes kisebbségi részvényest, hogy csatlakozzanak hozzájuk: „Most kell közösen fellépnünk, hogy megvédjük az értékeket és felelősségre vonjuk a döntéshozókat. A cselekvés ideje most van – mielőtt a kár véglegessé válik.”
Source: 3djuegos