Már Donald Trump is változást követel.
A floridai Parklandben történt iskolai lövöldözés miatt a Fehér Házban az iskolai biztonságról tartott megbeszélést az Egyesült Államok elnöke. Szóba kerültek a videojátékok és a filmek is – Trump szerint ha ezek erőszakosak, befolyásolhatják a fiatalokat. Felvetette, hogy egy értékelőrendszert kellene bevezetni, de mintha elfeledkezett volna arról, hogy az ESRB, az ottani besoroló bizottság már rendelkezik ilyennel…
Trump amúgy korábban is már a játékok felé mutogatott – még 2012 decemberében, a Sandy Hook-esemény során ezt írta Twitteren: „A videojátékok erőszakosságát és feldicsőítését meg kell állítani – szörnyeket alkotnak!” Trump felvetéséből nem lehetett kideríteni, hogy az ESRB és az MPAA (ez a filmekkel foglalkozó szövetség) értékelési rendszerei helyett lenne az új metódus, és erről még azt sem tudni, hogy ezt közvetlenül az amerikai kormány felügyelné – az ESRB/MPAA páros ugyanis független szervezet. (Trump filmes felvetésébe most nem megyünk bele – lényegében ott is az erőszakra, szexualitásra jutott gondolataival.)
Az Egyesült Államok elnöke amúgy nincs egyedül: Robert Nardolillo, Rhode Island állam szenátorának tervei (amik itt olvashatóak) szerint ő minden M (felnőtt, csak 17 éven felüliek által megvásárolható) és AO (18 éven felüliek által megvásárolható játék, ilyenből nincs sok – többnyire pornográf jellegű alkotásokról van szó, kivétel: Manhunt 2, Fahrenheit: Indigo Prophecy Director’s Cut, Hatred…) játékra egy tíz százalékos adót vetne ki. Az ebből származó bevételt az iskolák kapnák: lelki egészségi programokra, tanácsadásra, illetve „egyéb konfliktusok kezelésére” költhetnék a pénzt. Nardolillo szerint azért szükséges az adó bevezetése, ugyanis az USA alkotmányának első kiegészítése szerint az államok nem tilthatják meg a fiataloknak a játékok értékesítését.
2015-ben az amerikai pszichológiai szövetség azt írta, hogy bár minden fajtája az erőszaknak (legyen az halálos vagy sem) agressziónak minősül, de minden agresszió tekinthető erőszakosnak. Whitney DeCamp, a nyugat-michigani egyetem kisegítő professzora azt mondta a CNN-nek 2016-ban, hogy akik erőszakos játékokkal játszanak, nagyobb esélye van annak, hogy agresszívak legyenek a való életben is.
Mintha 2007-ben járnánk és újra Jack Thompson lenne a hírekben…