TECH HÍREK – Valahányszor újra töltöd a weboldalt, a mesterséges intelligencia véletlenszerűen készít egy emberi arcképet!
A thispersondoesnotexist.com oldalon található egy olyan szoftveres algoritmus, amely minden egyes alkalommal, véletlenszerűen generál egy emberi arcot, egy olyan technológia segítségével, amelyet az Nvidia grafikus processzorgyártó fejlesztett ki.
A weboldal látogatói gyakran egészen elképednek a képek életszerűségén, bár más esetekben világos, hogy hamis képről van szó, mert a szoftver hibásan hozza létre az adott képet – mint például a lenti képen is.
https://t.co/AOd5BBivvh is amazing but I can’t stop laughing at this one #thispersondoesnotexist pic.twitter.com/su3pAj43X4
— jordan314 (@jordan314) 2019. február 14.
Természetesen a hamis képek gyártása igazi aranybánya azok számára, akik hamis profilokat akarnak létrehozni Facebookon, hiszen többek között semmilyen jogi felelősség sem terheli a felhasználókat, lévén senkinek az arcképét nem „lopták el”, továbbá az ismerőseik sem fogják felismerni, lévén olyanok nem is léteznek.
Az Nvidia egyébként már 2017-ben létrehozott két szoftvert is, melyekkel ezeket a mesterséges emberi arcképeket meg lehet alkotni és később nyílt forráskódúvá is tették őket, így bárki tovább fejleszthette az eredeti szoftvert.
Érdekes etikai kérdéseket vet fel azonban a mesterséges emberi arcok felhasználása, hiszen a digitális beszéd, a mesterséges intelligencia fejlődése révén akár teljesen megtévesztő „ál-embereket” is létre lehet hozni, amely ad abszurdum akár csalásokra is lehetőséget nyújt.
A múlt héten például az Elon Musk által támogatott OpenAI kutatócsoport bejelentette, hogy egy mesterséges intelligencia „írót” hozott létre, ugyanakkor a san franciscoi csapat mégis úgy döntött, hogy nem teszik publikussá a projektet.
„Világos, hogy annak lehetősége, hogy mesterségesen generált szöveget hozunk létre, bizonyos témákról, rengeteg visszaélésre ad lehetőséget.” – nyilatkozta a kutatócsapat a „Synced” blogján.