A Game Boy atyja a sztereoszkópikus 3D mellett tette le a voksát, elhivatottan kutatta a megoldást a VR-ra, végül a Virtual Boy lett az utolsó munkája.
Az anyagi bukás, a csőd, a legenda: 25 éves a Virtual Boy, ennek apropóján pedig kicsit átvesszük a ketyere történetét, s hogy milyen úttörő szerepet is vállalt ezzel magára anno a Nintendo.
Ma van 25 éve, hogy Japánban megjelent a Nintendo Virtual Boy, a Nintendo egyik legnagyobb anyagi bukása, mely pont emiatt lett a rajongók egyik legkeresettebb kincse. Az igazság az, hogy a konzol jóval a kora előtt járt, primitív virtuális technológiai megoldások és sztereoszkópikus 3D-képek ide vagy oda.
„Én voltam az a fickó, aki mindig a 3D szemüvegek használatát ajánlgatta.” – Shigeru Miyamoto
„A Virtual Boy, véleményem szerint, piaci bukás volt” mondja Satoru Iwata. „Még érteném is, ha a Nintendo valami óriási traumaként élte volna meg a 3D-piacra lépést. Azonban, a 3D technológiával folytatott erőfeszítései mellett rendíthetetlenül kitartott. Valahol elmondható, hogy ez a fajta makacssága végül kifizetődött. Szerintem ez a dolgot igen érdekes alakulása.” mesélte a Nintendo 3DS születése kapcsán, mely kis konzolocska abszolút a sztereoszkópikus 3D technológiára épült.
A Mester, Shigeru Miyamoto is ott volt a Nintendo más nagyjaival, amikor Iwata mesélt. „Akkortájt érdekelt engem a virtuális valóság, és én voltam az a fickó, aki mindig a 3D szemüvegek használatát ajánlgatta.” Ez vezetett végül ahhoz, hogy elment és egyenesen a Game Boy alkotójával beszélt, a szomorú körülmények között (balesetben) elhunyt Gunpei Yoko-val. A japán legenda elárulta, hogy ő maga aztán mégsem tudott foglalkozni a projekttel, mert éppen a Nintendo 64 fejlesztése felett bábáskodott.
Jellegzetes vörös-fekete képeivel és 3D hatású képeivel, ez a félig hordozható gép nem tudta elnyerni a szélesebb közönség figyelmét. Iwata felhívta rá a figyelmet, hogy „a rossz képminőség komoly hátrány volt egy olyan rohamosan fejlődő korban, amikor a játékok ugrásszerűen lettek egyre szebbek és szebbek.” Miyamoto ugyanakkor úgy véli, hogy konzolként meghatározni a gépet hiba volt, mert ha inkább játékszerként tekintenek rá (merthogy tulajdonképpen inkább az volt), akkor a 100.000 eladott szerkezet sikerként lett volna elkönyvelve Japánban.
„A Virtual Boy-nak két fontos dolgot kellett volna megoldania, s ez úgy derült ki, hogy közben egyiket sem sikerült megvalósítani. Nem arról van szó, hogy maga a gép hibás termék lett volna, csak elrontottuk amikor a róla kialakítandó képen dolgoztunk.” mondta Super Mario édesapja, a The Legend of Zelda tervezőzsenije. A platform igen kevés játékkal bírt, s közülük egyik sem mutatta be a gép összes erényét, így népszerűsége is alacsony maradt. A Nintendo 64 érkezése a halott konzolok túlvilágára küldte a rövid életű gépet.
4 évnyi fejlesztés és 10 millió dollár technológiába ölt pénz után a Virtual Boy gyártása leállt, mindössze egy évvel a születése után. A feledés homályába merült konzol 22 játékot produkált. Annak ellenére azonban, hogy nem érte el a kitűzött célt, a Nintendo maga sosem feledte el elvesztett gyermekét, olyannyira nem, hogy a Nintendo Labo egyenesen tisztelgett is a Virtual Boy emléke előtt.
A Sensoramatól a Virtual Boy-ig, Oculustól a PS VR-ig, szerkezetek jöttek-mentek, sok különféle furcsa megoldás született, de a virtuális valóság minél tökéletesebb megvalósítása úgy tűnik örökre az informatikai világ Szent Grálja marad.
Egy biztos: a modern VR, de legalábbis a 3DS sokat köszönhetett a nagy öregnek.
Mi is tisztelgünk előtted, Virtual Boy!
Boldog születésnapot!
Forrás: 3DJuegos
Kérjük, támogassátok a theGeek.hu oldalt a Patreonon, hogy fennmaradhasson, függetlenül, napi hírekkel és tesztekkel, a Patreon adományozó rendszerén keresztül! Köszönjük! theGeek csapata
Become a Patron!