A Ubisoftot, a CD Projekt RED-et, és a Devolver Digitalt is megemlíti az irat.
A The Hollywood Reporter számolt be a keresetről (ezt az Egyesült Államok Ohio államában a Vorys Sater nevű jogi cég nyújtotta be), ami azzal vádolja a Valve-ot, hogy lényegében monopolhelyzetet teremtett a PC-s játékpiacon, és a fejlesztőknek ugyanazon az áron kell értékesíteniük a játékaikat más platformokon, mint amennyit a Steamen elkérnek érte. Megemlít még a Steam terjesztési megállapodásából egy „Leginkább kedvelt nemzetek” részletet (Most Favored Nations, innentől az angol rövidítéssel hivatkozunk rá: MFN), ami révén az eladó beleegyezik, hogy a kliens (jelen esetünkben a Steam) a legjobb megállapodást kapja, így például a Microsoft Store vagy az Epic Games Store nem tud árban versenyre kelni vele.
Ezzel pedig a vádirat szerint a fogyasztók magas árakat tapasztalhatnak mindenhol, és ha ez a helyzet nem állna fenn, a PC-s fogyasztók a versenyhelyzet megteremtése miatt a játékok árának csökkentését tapasztalhatnák. Az MFN az innovációt és a gyakrabban történő játékmegjelenéseket is akadályozza, plusz a lehetséges rivális platformok belépésének is gátat szab, továbbá a PC-s eladások is csökkennek a nagyobb árak miatt.
A vád kiterjed a Valve mellett a CD Projekt RED-re, a Ubisoftra, a kChamp Gamesre, a Rust LTD-re, és a Devolver Digitalra, mert mindegyikük nem törvényesen szerződött, dolgozott együtt, vagy összehangoltan cselekedett a kereskedelem indokolatlan korlátozása érdekében, és ezzel a[z amerikai] Sherman-törvény első szekcióját megszegték a Steam MFN-je alatt, mert beleegyeztek, hogy a Steamen feltüntetett árhoz képest máshol nem értékesítik a játékaikat alacsonyabb árcédulával. Egy éppen egy éve publikált tweetet is megemlít a dokumentum. Ezt Tim Sweeney, az Epic Games vezetője írta, és szerinte a Steamnek vétójoga van az árak felett, így, ha mondjuk az Epic Games Store-on olcsóbban értékesítené a játékot, mint Gabe Newell felületén, akkor a Valve egyszerűen nemet mondhat, és az árbeli különbségek miatt a Steam-felhasználók idegesek lehetnek, illetve negatív kritikákkal illethetik az érintett játékot.
A dokumentum kitér arra, hogy bár a Valve (alapból) 30%-ához képest a Microsoft Store-on vagy az Epic Games Store-on kisebb részesedést visz el a platform, az ár mégis ugyanaz, de az irat szerint a fejlesztők nem maguktól döntenek a PC-s játékaik mindenhol azonos árazása mellett, hanem a Steam MFN-je kényszeríti őket erre. Enélkül a kisebb részesedést elvivő platformokon a dokumentum állítása szerint alacsonyabb áron lehetne értékesíteni a játékot, mert itt még az árcsökkentés révén is több jövedelme lehet a fejlesztőnek, miközben a fogyasztó is jól járna.
De ahogy a PCGamer is kiemeli, vannak kivételek: a Humble Monthly révén havi 12 dollárért most a BioShock: The Collection is megszerezhető, miközben ugyanez a pakk 60 dollár a Steamen, továbbá a Hitman III alapkiadása is 60 dollár az Epic Games Store-on, mert ez lett a megszokott árazás. A dokumentum még kiemeli, hogy az MFN versengésellenes, illegális monopolhelyzetet teremt és ezt fenn is tartja… de itt azért kérdéses, hogy miért lett megemlítve például a Devolver Digital, ami kész arra, hogy a bíróságon megvédje magát.
Úgy tűnik, hogy a Valve-nak nem elég a Steam Controller körüli – általunk is taglalt – ügy. De nem a kiadók döntenek az árazásról…?
Forrás: PCGamer