TECH HÍREK – Eszement kérdés ez? Igen. Az időtartam és a költségek? Azok még inkább.
A Commodore 64 Magyarországon is nagyon népszerű platform volt a nyolcvanas évek második és a kilencvenes évek első felében. Több hazai sajtóorgánum is foglalkozott a C64-gyel (és értelemszerűen az akkori két nagy riválist meg kell említenünk: a csak CoV-ként rövidített Commodore Világ mellett az 576 KByte is gyűrte a masinát rendesen), amit értelemszerűen nem arra találtak ki, hogy a napjainkban aranyáron mért bitcoinbányászattal foglalkozzon…
Az 8-Bit Show And Tell YouTube csatornán bemutattak egy szoftvert, aminek a neve Bitcoin Miner 64. Ez egy hagyományos, nem buherált Commodore 64-en fut. A hash sebessége nem valami gyors (0,3 H/s). Ezt megfogalmazzuk úgy, hogy laikusoknak is érthető legyen: az, hogy egyetlen Bitcoint összetermeljen egy C64, ahhoz legalább 50 billió év kell. (10^12, 50 ezer milliárd év.) Az energiaköltség pedig 1,1 billiárd dollár (10^15, a milliárd pedig 10^9… forintban le sem merjük írni, annyira sok lenne!). Nos, és ehhez az ötven billió évhez kelleni fog a tuningolt SuperCPU gyorsító, ami valamelyest megnöveli a Commodore 64 teljesítményét.
A gyorsítóval 10 H/s sebességet tud a C64, amivel egy év alatt 0,00000000000002 Bitcoin jönne létre. 10 H/s-hez 21 wattot fogyaszt a számítógép, aminek elektromos költsége 22 dollár lenne egy év alatt. Ezt kell felszorozni 50 billióval. Ezek akkora számok, hogy elképzelni is nehéz, nem véletlenül írtuk a 10^ hatványokat!
A szoftver C-ben lett megírva, de akár tízszer gyorsabb is lehet az egész, ha gépi kóddal írták volna meg a Bitcoin Miner 64-et. Akkor csak 5 billió év és 0,11 billiárd dollár kellene. Addigra meg a Bitcoin talán megszűnik létezni, az emberiség is (mondjuk azért, mert a Nap addigra benyeli a Földet; addig 7-8 milliárd év kell), és akkor még az is kérdéses, hogy az Ethereummal milyen teljesítményt tudna a masina.
De a tuningolt C64-en még mindig gyorsabb a bányászat, mint egy… Nintendo Game Boy-on.
Forrás: PCGamer