Igaz, a nagy N nem kap akkora kártérítést, mint amit eredetileg szeretett volna.
2019 szeptemberében a Nintendo beperelte a RomUniverse-et, ugyanis sok, többek között a japán cég által fejlesztett/kiadott, régebbi (pl. NES, SNES, N64) játékok ROM-jait kínálta letöltésre, ezzel pedig sok szerzői jogi követelést nyújtott be a weboldallal szemben. A nagy N szerint a site profitot is termelt, ugyanis fizetős fiókokat is kínált, és egy ilyen account eltörölte a letöltési korlátokat.
Matthew Storman, aki az Egyesült Államok Kalifornia államában él, a RomUniverse-et működtette, és nem értett egyet a Nintendoval, de azzal nem sokat ért el, hogy ügyvéd nélkül védte meg magát a bíróságon, és azt állította, hogy a site nem sértett meg semmilyen törvényt sem, és ezzel kérte a bíróságot az ügy lesöprésére. Sikertelenül: a Nintendo ügyvédjei cafatokra szedték Stormant, és a bíróság is a japán cég mögé állt. Az nem volt elég, hogy tavaly nyáron lelőtték a RomUniverse-et: Stormannak a határozat 2,1 millió dollárt kell fizetnie (igaz, ez a kb. 630 millió forint messze alacsonyabb, mint a 15 milliós eredeti követelés, ami már 4,5 milliárd magasságában van a mi pénznemünkben).
A Nintendo szerint ez nem más, mint egy egyszerű kalózkodási ügy, amit nem nagyon lehet vitatni. Szerintük Storman több mint egy évtizedig működtette a RomUniverse-et, ami többezer eltérő N-es játékból rendelkezett kalózmásolattal, és ebből több százezernyi másolat készült. Storman szerint nem ő töltötte fel őket. Consuelo Marshall, az ügy bírója szerint ez a fellebbezés nem volt elegendő. Storman bevallása szerint 2019-ben 30-36 ezer dollárnyi pénzforgalmat (kb. 9-11 millió forintot) generált, és ez számára a fő jövedelem volt akkoriban.
Marshall bíró szerint megfelelő pénzbírság (kártérítés) a 49 játék esetében címemként 35 ezer dollárt elkérni. (Eredetileg a Nintendo 90 ezret akart!) A védjegyenként (összesen 29 volt) 400 ezer dollárnyi kártérítés helyett a nagy N összesen kap csak ennyit, és így jön ki a 49×35000-rel a 2,115 millió. A bíró viszont nem alkalmazott állandó végzést Marshall ellen, ugyanis a Nintendo nem tudta bizonyítani, hogy helyreállíthatatlan károkat szenvedett el, és mivel a site-ot lezárták, további jogsértésekre nincsen így esély.
Ettől függetlenül Stormannak fizetnie kell. De… csak a Nintendo maga lépett fel ellene. 49 játékot említettek meg. Érdemes megfigyelni, hogy más cégek nem léptek be a buliba. Ha egy eredeti karakter kizárólag mondjuk Famicomra megjelent játékát töltjük le, amiből legális digitális (pl. Nintendo eShop/Virtual Console) kiadás nem készült sosem, a fejlesztő és a kiadó pedig jogutód nélkül megszűnt, ott őszintén kinek okozunk kárt…?
Forrás: TorrentFreak