Steam Deck: az Epic Games legfontosabb játéka nem megy a Valve hardverén, holott a két cég közösen dolgozott az EAC (Easy Anti-Cheat) implementálásán…
A Steam Deck lassan elindul az első megrendelők felé, de néhány publikációnak már így is birtokába jutott a hardver, így később még kitérünk néhány első tapasztalatra. De addig is mondjuk ki: a Fortnite nem támogatott rajta. Igaz, a battle royale nincs is ott a Steamen, miközben a csalásgátló rendszer, az EAC esetében a két cég közösen dolgozott, hogy a hordozható PC-n is kifogástalanul működjön a technológia a Proton támogatottsági rétegen (a SteamOS ezt használja)…
Tim Sweeney, az Epic Games vezetője a Twitteren írta, hogy azért nem fut majd a Fortnite a Steam Decken, mert hatalmas erőfeszítés lenne az EAC támogatottságának kimaxolása Gabe Newellék hardverén, ugyanis nem bíznak abban, hogy a csalók ellen megfelelően fel tudnának lépni, ha ők sokféle (és egyedi) kernelkonfigurációkat alkalmaznának. Szóval szerinte szoftveres akadályok vannak. De mivel a Steam Deck nem zárt rendszer, lehet rá tenni Windows-t, és így az Epic Games Launcherből futtathatjuk rajta a Fortnite-ot, igaz, így a SteamOS-funkciók, amik a hardverre lettek tervezve, odavesznének.
A GamersNexus tesztelése szerint nem két óra alatt merül le leggyorsabban a Steam Deck (a Valve 2-8 órát írt), hanem gyorsabban. A Devil May Cry 5 kikapcsolt Vsync-kel és korlátlan frame rate-tel, 50%-os fényerővel 87 percig bírta. Bekapcsolt Vsync, 60 FPS korlát, illetve alacsonyabb grafikai beállítások esetében ez két óra volt. A The Phawx csatornán a Controlt nyúzva 85-90 perc jött ki. Szerinte ha kilőjük a Vsync-et, alacsony beállításokon játszunk és feleslegesen 90 FPS-sel (60 Hz-es a kijelzőnk), akkor így ne csodálkozzunk a gyenge élettartamon. A Dead Cells Vsync-kel 6 órát bírt, így ki lehet mondani, hogy az indie, régebbi játékok esetében a Valve hardvere nagyobb élettartalmat képes felmutatni akkumulátorával, de The Phawx nem tudott nyolc órát kisajtolni a vasból… de a Forza Horizon 5-ben négy órát ért el 30 FPS-sel és módosított beállításokkal.
Pozitívum viszont, hogy a Steam Deck gyorsan tölthető. GamersNexus szerint 80%-os töltöttséget száz perc alatt el lehet érni. Még nyolcvan perc, és 100%-os az akksi. Magyarul három óra alatt feltöltődik; a lítium-ionos akkumulátor élettartamának megőrzése miatt lassul „a tetején” a töltés. És az SD kártyáról való töltés néha a beépített SSD-vel is felveszi a versenyt. A The Phawx mellett a Linus Tech Tips is tesztelte ezt, és a Control, a Dead Cells és a Street Fighter 5 esetében is hasonló töltési idők voltak (néhol mindössze két másodperccel volt lassabb). A Portal 2 és a Ghostrunner 10-17 mp-nyi lemaradásban van.
Úgyhogy aki olcsóbb megoldásban gondolkodik, a 64 GB-s eMMC tárhely mellé ha rendelkezik egy izmos, jó minőségű microSD-kártyával, talán jobban is járhat mint az NVMe SSD-kkel, ami a drágább kiszerelésű Steam Deckekben van. (Ezek lecserélését a Valve nem javasolja, ugyanis közel van a Bluetooth és Wi-Fi modulokhoz!)
Forrás: WCCFTech, PCGamer, PCGamer