TECH HÍREK – Ezért az USB Implementers Forum (innentől rövidítve: USB-IF) úgy döntött, hogy a modernebb standardek esetében egyszerűbb, jobban átlátható nevezéseket kapunk.
Az USB-IF új szabályzatokat állít fel, amivel az USB-kábelek esetébn egyszerűbb branding lesz. Új logók és érthetőbb elnevezések jönnek, írja a The Verge, így például nem kell olyan érthetetlen standardneveket megtanulnunk, hogy „SuperSpeed Certified USB”, vagy „USB4 Gen3x2”, ugyanis nem sokan értik, hogy milyen kábeleket kapnak a vásárlás során, hacsak nem szakértők, vagy nem járnak utána mindennek. Emiatt nem csoda, hogy az USB-IF megelégelte az egészet…
Jeff Ravencraft, a USB-IF igazgatója szerint a fogyasztók azt akarjál tudni, hogy az általuk választott termékük milyen maximum adatátviteli sebességre képes. Ezért a SuperSpeed USB10Gbps egyszerűen USB 10Gbps (gigabit/másodperc) lesz, az USB4 20Gbps helyét átveszi az USB 20Gbps, a USB Type-C kábelek (2024-től Európában minden mobiltelefonnak ilyen csatlakozóval kell megjelennie!) esetében pedig az erőkapacitásukat kell feltüntetni. Így például 60W, vagy 240W lesz rajtuk. Ebből adódóan tudhatjuk, hogy a mobilunkhoz vagy a laptopunkhoz kellően izmos lesz-e töltésre az adott kábel.
Az USB 2.0, avagy a USB Hi-Speed nem része az egyszerűsítésnek. Ezt meg is indokolták: az USB-IF szerint megzavarná az embereket, ha a portokat például USB 480Mbps-ként tüntetik fel, mert a szám alapján gyorsabbnak hinnék az USB 5Gbpsnél (holott ennek épp az ellenkezője az igaz). Az új elnevezésekkel az adatátviteli sebességre és az áramfelvétel mértékére koncentrálnak. Igaz, hogy egyes USB Type-C kábeleken videókimenet is megvalósítható, de az USB-IF átnevezési stratégiájában erről nem nagyon esik szó. (Csak nem ezzel akarnak minket továbbra is összezavarni?)
Az USB egy nyitott standard, így nem kötelező minden gyártónak azonnal átvennie az USB-IF elnevezéseit. Erre csak akkor kell beadniuk a derekukat, ha a szervezet által hitelesítést szeretnének kapni. Így aki nem vállalkozik erre, továbbra is használhatja a SuperSpeed Certified USB nevet. Jaj nekünk.
Forrás: PCGamer