Már ott tart a nyugati játékiparban is jelen levő kínai techcégek egyike, hogy már egy rizsbort (baijiu-t) gyártó cég értéke is nagyobb náluk.
A Tencent és a NetEase mostanában mindenhol ott van, viszont az előbbi hatalmas csalódást könyvelhet el. Már nem ez a cég az, amit a legértékesebb kínai vállalatként nevezhetünk: a Bloomberg arról tudósít, hogy a Tencent részvényeinek értéke öt éve nem látott alacsony szintre esett, és a piaci tőkeértéke szeptember végén a kínai cégek között a második helyre vitte le a techóriást. Az első helyen immáron egy Guizhou-központú, Maotai rizsboros cég, a Kweichow Moutai értéke 235 millió dollárral nagyobb a Tencenténél.
Eközben tavaly a Tencent részvénye 50 és 90 dollár között mozgott, és abszolút megállíthatatlannak tűnt, ám a hazai pálya nem lejt nekik. A kínai techcégekre ráállt a 20. kongresszusát épp lezáró Kínai Kommunista Párt, ami a zéró-COVID szabályzait továbbra is erőlteti, és az ország gazdasági teljesítménye sincs jó hatással a Tencentre (de ez több kínai cégre is ugyanúgy vonatkozik). 2021 eleje óta a cég értéke 650 milliárd dollárral zuhant, és idén szeptemberben kapott egy új játékuk engedélyt a megjelenésre Kínában (ugyanis ott befagyasztották az eféle ellenőrzéseket).
A kínai helyzet miatt döntött úgy a Tencent (és a NetEase is…), hogy külföldön kell terjeszkedni, mert itt szabadabb helyzetük van mint otthon, de nem tűnik úgy, hogy a küszködő időszakuk egyhamar befejeződik. A koronavírus nem fog hirtelen eltűnni, a játékokat a cenzorok nem nagyon fogják ellenőrizni, miközben a Kweichow Moutai a fogyasztóközpontú ágazatoknak szánt kormányzati támogatásból is kapott. Innen lesz szép a Tencentnek felállnia.
Pedig volt bajuk rendesen: igaz, hogy a Ubisot legnagyobb részesedésével bíró családi vállalkozásba bevásárolták magukat, az Amazonnal tervezett Gyűrűk Ura MMO-juk törölve lett, és Hangzhou-ban nyitottak egy mesterséges intelligencia által vezérelt hotelt (ezt már leírni is ijesztő, hát még ott eltölteni egy éjszakát). Mi történhet ezek után…?
Forrás: PCGamer