TECH HÍREK – Ha megmagyarázhatatlanul szaggatni kezd egy játék, amikor ennek nem kellene bekövetkeznie, érdemes visszaállni az operációs rendszer korábbi változatára.
A Microsoft weboldalán az egyik elismert probléma a legújabb Windows 11 frissítéssel az, hogy „néhány játékban az elvártnál gyengébb a teljesítmény”. Szaggathatnak, vagy komolyabban romolhat a frame rate, de több felhasználó képtörésről (screen tearing) is beszámolt. Az amerikai tech cég szerint „a nem fogyasztóknak szánt GPU-teljesítmény hibakeresési funkciókat engedélyezik az érintett játékok és alkalmazások”, és ezért futnak rosszabbul a játékok!
Szóval a funkciókat a fejlesztőknek szánják, hogy megfelelően optimalizálhassák játékaikat, de valahogy a felhasználók bevitelétől függetlenül aktivvá válnak. A Microsoft azt javasolja, hogy frissítsük a játékainkat és az azokhoz kapcsolódó appokat a lehető legújabb verziókra, és ha ennek ellenére is megmarad a gyenge teljesítmény, akkor tényleg ajánlott a Windows 11 előző verziójára visszaállni. A rendszerbeállítások között a helyreállítási funkcióknál megtaláljuk ezt az opciót.
Ezt persze mihamarabb meg kell tennünk, ugyanis a visszaállítási funkció egy bizonyos idő után eltűnik. Régebben a Microsoft ezt kb. 10 napban korlátozta, úgyhogy ha az utóbbi hét során váltottunk volna a 22H2-es verzióra, akkor még lehetőségünk kell, hogy legyen az angolul rollbackként is nevezhető visszaállásra. Ha nincs ott az opció, akkor vagy várnunk kell, mire a redmondiak kijavítják a hibát, vagy egy helyreállítási meghajtót alkalmazunk, vagy marad az újratelepítés, ami természetesen a legkényelmetlenebb megoldás ezek közül.
A Windows Centralon és a PC-s játékok subredditjén is többen beszámoltak a váratlanul gyenge teljesítményről, így viszonylag gyakorinak tűnik, hogy a Windows 11 22H2 keresztbe tett a játékosoknak, akik nem éppen erre számítottak, amikor az operációs rendszerük frissítését elvégezték. Jó, PC-n gyakori a „kihúzni, bedugni” megoldás több problémára is, de azért ezt nem lehet egy egyszerű újraindítással megoldani.
Úgyhogy jelenleg most várni kell arra, mire a Microsoft felfedezi, hogy a fejlesztői hibakeresési funkciók hogyan szivárognak ki a felhasználókhoz…
Forrás: PCGamer