Miután az amerikai szövetségi kereskedelmi bizottság, az FTC beperelte a Microsoftot (ami minimum belassítja a 68,7 milliárd dolláros tranzakció lezárását, amivel a cégé lehet az Activision Blizzard King), egyre érdekesebb kezd a helyzet lenni.
Itt érdemes elővenni, hogy az FTC mit is írt a redmondi techóriásról: „[…] az FTC rámutatott arra, hogy a Microsoft értékes játéktartalmakat vásárolt fel és használt fel a rivális konzolok versenyének elnyomására, beleértve a Bethesda Softworks (egy ismert játékfejlesztő) anyavállalatának, a ZeniMaxnak a felvásárlását. A Microsoft úgy döntött, hogy a Bethesda számos címét, köztük a Starfieldet és a Redfallt Microsoft-exkluzívvá teszi annak ellenére, hogy az európai trösztellenes hatóságoknak biztosítékokat adott, miszerint nem ösztönöz arra, hogy visszatartsa a játékokat a rivális konzoloktól.”
Erre az MLex, egy oknyomozó hírügynökség (amire hazánkban is szükség lenne) felkereste az Európai Uniót, ami válaszolt, és ebben az EU mást állít a Microsoftról. Bár fizetős fal mögött van a tartalom, a ResetEra fórumon Idas (aki elsőként posztolt a Microsoft-ActiBlizz ügyletről) közzétette az EU MLexnek adott válaszát, amit teljes egészében magyarra fordítva közlünk:
„A Microsoft nem vezette félre az EU-t a ZeniMax-üzlettel kapcsolatban, állítja a felügyelet az amerikai aggályokra reagálva. Az Európai Bizottság szerint a Microsoft nem tett semmilyen „kötelezettségvállalást” az uniós szabályozó hatóságoknak arra vonatkozóan, hogy a ZeniMax Media felvásárlását követően nem ad ki Xbox-exkluzív tartalmakat. Az amerikai szabályzók azt állították, hogy az amerikai techóriás 2021-ben félrevezette a szabályozó hatóságot, és erre hivatkozva támadták meg az Activision Blizzard tervezett felvásárlását. „A Bizottság feltétel nélkül jóváhagyta a Microsoft/ZeniMax ügyletet, mivel arra a következtetésre jutott, hogy nem vet fel versenyjogi aggályokat,” áll az uniós felügyelet emailben küldött közleményében.
A versenyjogi aggályok hiánya „nem támaszkodott a Microsoftnak a ZeniMax játékait érintő jövőbeli forgalmazási stratégiáról tett nyilatkozataira,” közölte a bizottság, amely maga is mélyreható vizsgálatot indított az Activision Blizzard-ügylet kapcsán, és úgy tűnik, szeretné tisztázni, mi történt az előző felvásárlás során. Az uniós ügynökség megállapította, hogy még ha a Microsoft korlátozná is a ZeniMax-címekhez való hozzáférést, az nem lenne jelentős hatással a versenyre, mivel a riválisok nem lennének megfosztva az „alapvető inputhoz” való hozzáféréstől, és más konzolok továbbra is „nagy választékban” rendelkeznének vonzó tartalmakkal,” olvasható az MLexen megerősítette, hogy hiteles a ResetEra fórumra felrakott szöveg).
Itt térjünk vissza az FTC-hez. Ők a dokumentumukban az amúgy nyilvánvalót állítják: nem csak a Starfield és a Redfall lesz Xbox-exkluzív (konzolon, mert PC-n is ott lesz a két játék), hanem a The Elder Scrolls VI is: „A Microsoft korábbi magatartása előrevetíti az egyesült vállalat valószínűsíthető terveit, ha a javasolt felvásárlás megvalósul a cég által a terveivel kapcsolatban adott biztosítékok ellenére. 2021 márciusában a Microsoft felvásárolta a ZeniMax Media Inc. (ZeniMax), a Bethesda Softworks LLC (Bethesda) neves játékfejlesztő és kiadó anyavállalatát. A Microsoft biztosította az Európai Bizottságot (EB) a ZeniMax-felvásárlás trösztellenes vizsgálata során, hogy a Microsoftot nem fogja ösztönözni arra, hogy a ZeniMax-címeket visszatartsa a rivális konzoloktól. Röviddel azután azonban, hogy az EB jóváhagyta a tranzakciót, a Microsoft nyilvánosságra hozta döntését, miszerint az újonnan felvásárolt ZeniMax-címek közül több, köztük a Starfield, a Redfall és a The Elder Scrolls VI kizárólag a Microsoft [konzoljai] számára készül.”
A The Elder Scrolls VI még megjelenési időszakkal sem rendelkezik (2025-2026?), és róla korábban Phil Spencer, az Xbox-vezér is olyan nyilatkozatokat tett, hogy Todd Howard játéka nem lesz ott a PlayStationön. Howard maga pedig 2020-ban azt mondta, hogy nehéz lenne elképzelni, hogy csak Xboxon és PC-n lenne ott a TES6. És a Bethesdás fordulatot látva nem kizárt, hogy az Activision Blizzard összes játékával hasonlóan cselekedne a Microsoft (beleértve a már futó címeket is, pl. Overwatch 2).