TECH HÍREK – Hiába kezd el egyre erélyesebben a Kínai Kommunista Párt ellen az Egyesült Államok kormánya, haditechnikai és nukleáris célokra nyíltan kimondja, kitől használ chipeket.
A Wall Street Journal arról ír, hogy az amerikaiak által kivetett szankciót a kínai állampárt ki tudta oldalazni, ugyanis a nem tiltólistás technológiákat más forrásokból képes beszerezni. Így például az Aliexpressről (a kínai Amazon-ekvivalensről) és a Taobaoról (ez pl. az eBay ottani helyettesítője) megoldja okosba. A kínai műszaki fizikai akadémia (CAEP), amit az amerikai kereskedelmi minisztérium 1997 óta betiltott, érintett. A CAEP az Intel Xeon processzorokat (ezek workstationökbe és szerverekbe tervezett CPU-k), továbbá Nvidia GeForce RTX videókártyákat használ a kutatásai során, és ezeket nemes egyszerűséggel például épp az Aliexpressről vagy a Taobaoról szerezte be.
A CAEP nem elhanyagolható, ugyanis segített a Kínai Kommunista Pártnak a nukleáris programjában, és létre tudták hozni így az első hidrogénbombájukat. A Wall Street Journal szerint az állampárt akár több mint 400 robbanófejjel rendelkezik, és a következő 10-15 évben ez a mennyiség 1500 fölé is nőhet. Donald Trump és Joe Biden kormánya is megpróbálta megállítani a kínai állampárt nukleáris és katonai kutatásait és fejlesztéseit, ami miatt az érintett feleknek felhasználói processzorokat és grafikus chipeket kell alkalmazniuk a nagy teljesítményű számításaik elvégzéséhez.
Kevin Wolf, az amerikai kereskedelmi minisztérium korábbi vezető tisztviselője szerint „őrülten nehéz az amerikai korlátozásokat érvényesíteni, amikor a tengerentúli tranzakciókról van szó”, ugyanis a CAEP a 2020-ban vásárolt berendezéseket és termékeket használja (próbáljanak 2014-es hardvert!), és köztük találjuk az Intel processzorait és az Nvidia V100 kártyáit. A kínai kormány 2021-ben a világ chipjeinek több mint egyharmadát vásárolta meg a szuperszámítógépeinek. Az Egyesült Államok ipari és biztonsági hivatalának képviselője a Wall Street Journalnek azt mondta, hogy „mivel a tömegtermékek a globális ellátási láncokban több félen keresztül mozognak, a végfelhasználók teljes átláthatósága nagy vállalkozás.”
A CAEP nyíltan beszélkt a használt technológiáról, de erre mit tudnak lépni az amerikai hatóságok…?
Forrás: WCCFTech