Hiába teper a redmondi cég (tegnap írtunk arról, hogy az Nvidiával és a Nintendóval is lepacsizott a Microsoft…), nem olyan egyszerű ez a 68,7 milliárd dolláros tranzakció.
Ha az Activision Blizzard King a Microsofté lenne, akkor nem csak a játékiparban lenne a toppon a cég, a Call of Duty dominánsá tenné őket az AAA online lövöldözős játékok között, a World of Warcraft kapcsán pedig az MMO-k közt lenne éllovas a techóriás. Az IGN több szakértőt és elemzőt is felkeresett amiatt, hogy az amerikai szövetségi kereskedelmi bizottság (FTC) trösztellenes pert indított a Microsoft ellen a bekezdés elején indított okokból: a szűken meghatározott „releváns piacokon”. Túl tud-e jutni az FTC-n a megállapodás?
A Sam Castree Law-tól Sam Castree szerint igen, de a „releváns piacok” gondolat miatt bukik majd meg az FTC pere: „Úgy gondolom, hogy az FTC terve, hogy egy csomó hiperspecifikus részpiacot határozzon meg a játékszektoron belül, egyszerűen helytelen, és a panaszukban számos bizonytalan vagy pontatlan állítás is megdöbbentett. Nem hiszem például, hogy a felhőalapú játékelőfizetési szolgáltatások önmagukban is releváns piacot jelentenének. Lehet, hogy a Nintendo Switch ára és technikai specifikációja más, mint az Xboxé, de a Switch nem egy teljesen más piac. A Switch, a mobil és a PC mind releváns versenytársai és alternatívái az Xboxnak és a PlayStationnek.”
Egy másik ügyvéd, Mark A. Lemley szerint pedig az exkluzivitás témája miatt el fog hasalni a Microsoft tranzakciója: „Szerintem az átjárhatóság a nagy kérdés. A Microsoft versenytársai attól tartanak, hogy ha megvesz egy nagy játékgyártót, aki most még platformokon keresztül játszható játékokat készít, akkor a jövőben csak Xboxra (vagy esetleg Xboxra és PC-re) ad ki játékokat. Szerintem ez valós kockázat. Szerintem az FTC-nek erős érvei vannak arra, hogy az átjárhatóság fontos, és ez veszélyben van. A Microsoft felajánlott néhány engedményt, hogy bizonyos játékok, mint például a Call of Duty nyitva tartása érdekében, de nem világos, hogy ezek az ígéretek mennyire lennének betarthatók. A magatartással kapcsolatos ígéretekkel kapcsolatos korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy ezek végül nem helyettesítik jól a strukturális fúziós jogorvoslati eszközöket.”
Lemley-nek igazat kell adni: a ZeniMax Media felvásárlása után a már bejelentett Starfield eleinte nem jelentkezett célplatformokkal, végül csak Xbox Seriesre és PC-re lett bejelentve. A szakértők egyetértenek abban, hogy a folyamat nem fog az eredetileg kitűzött időpontra (július) lezárulni. A per eredménye után a bizottság tagjainál a vesztes fél fellebbezhet, ami az amerikai legfelsőbb bíróságig feljuthat, és mivel ezek az eljárások évekig is eltarthatnak, nem biztos, hogy összejön, amit a Microsoft akar, és mivel az Egyesült Királyság és az Európai Unió szabályzóinak is el kell fogadnia a tranzakciót, nem sok esély van jelenleg erre.
A Gamma Law-tól David Hoppe szerint a költségek és a bizonytalanság a tranzakció lezárása mögött akkora méretet ölthetnek, hogy a Microsoft lefújhatja az egészet, és inkább fizet. A másik opció az Activision Blizzard felbontása lehet: bár a Call of Duty feladásáról szó sem lehet a Microsoft szerint, a SuperData vezérigazgatója, Joost van Dreunen szerint a blizzard leválasztása a kiadókonglomerátumból egy megoldás lehet: „A Blizzard leválasztása közvetlenül a Microsoft azon képességének ésszerű csökkentésére utalna, hogy a felhőalapú ökoszisztémájának kiépítéséhez felhasználja a tartalmakat, különösen azért, mert a legnagyobb pénzcsináló, a World of Warcraft kizárólag PC-n fut. Emellett lehetővé tenné a Microsoft számára, hogy betörjön a mobilpiacra, ahol nagy szükség van a versenyre.”
Érdekes gondolatok…
Forrás: WCCFTech