TECH HÍREK – A Microsoft korábbi elnöke szerint olyan alapvető lesz a mesterséges intelligencia az életünkben, mint amilyen a mikroprocesszor, a PC, az internet, vagy a mobiltelefon lett az utóbbi évtizedek során.
Bill Gates egy olyan blogposztot írt, aminek már a címe is sokat elmond: „A mesterséges intelligencia korszaka elkezdődött”. Szerinte két alkalommal volt életében olyan technológia, amit ő forradalminak tekintett. Az elsővel 1980-ban találkozott. Ez a grafikus felhasználói felület volt: „Minden modern operációs rendszer elődje, beleértve a Windows-t is. Leültem azzal a személlyel, aki megmutatta nekem a demót, egy Charles Simonyi nevű zseniális programozóval, és azonnal elkezdtünk ötletelni, hogy mi mindent lehetne csinálni a számítástechnika ilyen felhasználóbarát megközelítésével.” Bizony, magyar illetőről van szó!
A második forradalmi demonstráció egy biológiavizsga során volt. 2022 közepén az OpenAI-val, a ChatGPT alkotóival beszélgetett el, hogy egy olyan mesterséges intelligenciát tudjanak edzeni, ami képes egy emelt szintű biológiavizsgát teljesíteni. Gates szerint nem csak a tények közléséről volt itt szó, hanem arról, hogy a feltett kérdésekre kritikus gondolkodást is bemutassunk. Szerinte a technológiának kellett volna pár év, de néhány hónapon belül megdöbbent az eredményeken, ugyanis a ChatGPT a 60 kérdéses vizsgából 59-re helyes választ adott, és hat hosszú, szöveges választ is meg tudott írni: „Miután kitűnően teljesítette a tesztet, feltettünk neki egy nem tudományos kérdést: „Mit mondana egy beteg gyermeket nevelő apának?”, és az egy átgondolt választ írt, ami valószínűleg jobb volt, mint amit a teremben ülők többsége adott volna. Az egész élmény lenyűgöző volt.”
Gates már 2016 közepe óta tartja szemét a mesterséges intelligencián azzal a kérdéssel, hogy a való világ miképp használja főképp a gazdasági értelemben véve (képes lesz-e az egyenlőtlenségeket csökkenteni, vagy tovább nyílik az olló a két társadalmi véglet között?): „A mesterséges intelligencia által vezérelt fejlesztések különösen fontosak lesznek a szegény országok számára, ahol az 5 év alattiak halálozásának túlnyomó többsége történik. Ezekben az országokban sokan soha nem jutnak el orvoshoz, és a mesterséges intelligencia segíteni fog abban, hogy az egészségügyi dolgozók, akiket felkeresnek, eredményesebbek legyenek.” Itt a papírmunka automatizálására gondolt.
Gates szerint „a piaci erők nem fognak természetes módon olyan MI-termékeket és szolgáltatásokat létrehozni, amelyek segítenek a legszegényebbeknek”. „Megbízható finanszírozással és a megfelelő politikával a kormányok és a filantrópia biztosíthatja, hogy a mesterséges intelligenciát az egyenlőtlenségek csökkentésére használják. Ahogy a világnak szüksége van arra, hogy a legokosabb emberei a legnagyobb problémákra koncentráljanak, úgy kell a világ legjobb mesterséges intelligenciáit is a legnagyobb problémákra összpontosítanunk. Bár nem szabad megvárnunk, hogy ez megtörténjen, érdekes elgondolkodni azon, hogy a mesterséges intelligencia valaha is felismerné az egyenlőtlenségeket, és megpróbálná csökkenteni azokat. Kell-e erkölcsi érzék ahhoz, hogy észrevegye az igazságtalanságot, vagy egy tisztán racionális mesterséges intelligencia is észrevenné azt? Ha felismerné az igazságtalanságot, mit javasolna, mit tegyünk ellene?”, teszi fel a kérdést Gates.
Szerinte érthetőek és jogosak a mesterséges intelligencia iránti félelmek. Nem nevezte meg a Skynetet a Terminátor-filmekből: „Szerencsés vagyok, hogy részt vehettem a PC-forradalomban és az internet forradalmában. Ugyanilyen izgatott vagyok a mostani pillanat miatt is. Ez az új technológia mindenhol segíthet az embereknek, hogy jobbá tegyék az életüket. Ugyanakkor a világnak meg kell határoznia az út szabályait, hogy a mesterséges intelligencia esetleges hátrányait messze felülmúlják az előnyei, és hogy mindenki élvezhesse ezeket az előnyöket, függetlenül attól, hogy hol él, vagy mennyi pénze van.”
Bölcsen hangzik.
Forrás: PCGamer