Az Egyesült Államok Kongresszusának tizenegy tagja úgy véli, hogy a Sony, vagy pontosabban annak PlayStation brandje tisztességtelenül jár el a Microsofttal és annak Xbox termékcsaládjával az ázsiai szigetországban.
Az Axios számolt be arról, hogy mi a helyzet a PlayStation és az Xbox között Japánban. A törvényhozók szerint a Sony üzleti gyakorlata aktívan mgakadályozza az amerikai cégeket a játékpiacon való versenyben. Mivel a Sony mint cég japán (még ha a PlayStation brand már nem annyira…), ahogy a Nintendo is, csak a Microsoftról lehet szó, az pedig echte amerikai cég!
Így az „övön aluli” húzások miatt az Xbox nem nagyon tudott Japánban versenyre kelni a PlayStationnel. Egy kereskedelmi meghallgatás során Maria Cantwell szenátor az Egyesült Államok kereskedelmi képviselőjének, Katherine Tainak felvetette az ügyet. A Biden-kormány ezután két levelet kapott, hogy a japán, torz játékpiaci szituáció a rivaldafényben legyen: a PlayStation a „high-end” konzolos piacon nem fair módon szerzett 98%-os részesedést, és több megállapodást kötött, hogy a játékok ne legyenek Xboxon.
Kissé furcsa a high-end kifejezés, de itt valószínűleg a kurrens-gen konzolokra (PlayStation 5, Xbox Series X, Xbox Series S) gondolhatott, a megállapodások között pedig például a Final Fantasy XVI-ot lehet megemlíteni, ha már japán stúdiókra és kiadókra kell gondolni. Eközben a Sony a CMA-nál (Egyesült Királyság) és az FTC-nél (Egyesült Államok) is fair versenyt szeretne, és ezért akadályozza a Microsoftot abban, hogy a 68,7 milliárd dolláros tranzakció lezárulhasson, és az amerikai techóriásé legyen az Activision Blizzard King, és ezzel a Call of Duty IP is (főleg emiatt tiltakozik a Sony, mert sokan PlayStationön CoD-oznak).
A republikánusok által írt levél szerint a Sony megállapodásai Japánban megsérthetik az ország trösztellenes törvényeit: „Úgy tűnik, hogy a japán kormány hatékony politikája, miszerint a Sony ellen nem indít büntetőeljárást, komoly akadályt jelent az amerikai export számára, aminek valódi hatása van a Microsoftra és számos olyan amerikai, világszerte értékesítő játékfejlesztőre és kiadóra, de a Japánban elért bevételeiket csökkentik ezek a gyakorlatok.”
A republikánusok és a demokraták is vizsgálatot szeretnének a Sony és a PlayStation üzleti gyakorlatai körül. A Microsoft szóvivője az Axiosnak azt mondta, hogy a versenyt megakadályozó taktikái miatt igenis beszélni kell a Sony-ról, miközben arról már nem esett szó, hogy ez az egész pont akkor merül fel, amikor a Microsoft akar egy hatalmas kiadót magához húzni. Azt is kérték, hogy ezt a kérdést vigyék el a japán kormányhoz annak érdekében, hogy azonosítsák az amerikai vállalatok előtt álló „további akadályokat”, amelyek megakadályozhatják a japán játékpiacra való bejutásukat.
Gyanúsnak találjuk az időzítést.
Forrás: WCCFTech