A Naughty Dog lényegében házon belülre viheti a 2013-as játékából tavaly kiadott PlayStation 5-ös remake-jéből készült PC-s portjának kipofozását. Vagy érdemes moddolni a játékot. Sőt, ajánlott!
A Naughty Dog oldalán egy blogposzt ünnepli a The Last of Us Part I PC-s portját, és itt Christian Gyrling, a stúdió alelnöke azzal kezdi, hogy „Ahogy elkezdtük a házon belüli fejlesztést”, ami az Uncharted: Legacy of Thieves Collectionnel indult anno. Annak PC-s portjáért is ugyanaz a stúdió volt a felelős mint aki elbaltázta Joel és Ellie PC-s debütálását (Iron Galaxy).
A baj csak az, hogy a kalózverzióban jobb teljesítményt kapunk a hivatalosnál. A hibás Oodle könyvtárt lecserélték egy régivel, ami több kiakadást, shader generálást és akadást tüntet el vagy gyorsít fel. A fejlesztők a 2.9.6-os Oodle könyvtárat használták, amiről hivatalosan tudni, hogy memóriaszivárgási problémákkal küzd. Mivel a játék körül is ezt hallani, az bizony sokat elmond. A 2.9.5-ös verzióra cseréléssel ez a hiba eltűnik, javulva a teljesítményt. Így aki jobb teljesítményt akar, másolja be az oo2core_9_win64.dll-t a játék könyvtárába, ahol az exék vannak. Emiatt a shadereket újra kell építeni. Ha hibás a játék, a fájlok integritása javasolt. A shaderek törlésével a psolibs könyvtár ürítése javasolt. Az Oodle-t errefelé keressük a NexusModson.
Már meg is jelent az első patch. Az 1.0.1.5 mindössze 36 MB, de kiindulásnak megteszi. Több teljesítménybeli, akadozásos hibát kijavítottak, de a felhasználók visszajelzései során továbbiak lehetnek és ezeket még vizsgálhatják. További kiakadásos diagnosztikai információt is implementáltak, ha a shaderek felépítése vagy más, gyakran jelentett stabilitással kapcsolatos hiba során történne a játék elfekvése, így a fejlesztők pontosabban megvizsgálhatják, hogy mit kell javítaniuk. Ennek ellenére a visszajelzések nem nagyon javultak: a Steamen arról beszélnek, hogy a shaderek kicsivel gyorsabban töltődnek be, de a kiakadások és egyéb problémák továbbra is jelen vannak
A Naughty Dog oldalán a lista az ismert hibákról arra sugall, hogy ezekre koncentrálnak „a pajkos kutyák”: a shaderek betöltése sokkal tovább tart az elvártnál (van, akinek egy óra kell, van, akinek egész éjjel ezt csinálta a játék és az sem volt elegendő…), és ha ezek töltődnek a háttérben, a The Last of Us Part I teljesítménye és stabilitása romlik. A régebbi grafikus driverek instabillá teszik a játékot, ami akár grafikus problémákba is futhat. Ennél rosszabb, ha a minimum rendszerkövetelményeket meguró PC-nk mégsem képes elindítani a játékot. A lehetséges memóriaszivárgás már inkább szomorú (aki Google Chrome-ot használ, tudja, mire gondolunk: a vártnál sokkal több RAM-használat).
ElAnalistaDeBits összehasonlította a PlayStation 5-ös verziót a PC porttal, és a Steam Deckes teljesítmény is meg lett említve a videóban. PC-n kicsivel jobb a látvány (magasabb textúra- és árnyékfelbontás, több geometria, jobb látótávolság, javult a víz fizikája és a vele történő interakció), de a képkockák időzítése (frame pacing), a hiányzó animációk és a textúrák máshová belógása (clipping) ront az összképen. Az, hogy PlayStation 5-ön ötször gyorsabb a töltési idő, valahol várható volt. PlayStation 5-ön 4K/30 FPS a resolution mód és 1440/60 FPS a quality mód; PC-n maximumra csavarva 4K-n futtatta RTX 4080-on, 4070 Ti-n, 3080-on és 3050-en. A Steam Decken 800p, alacsony beállításokkal, FSR Quality-vel is alacsony a frame rate.