TECH HÍREK – Itália adatvédelmi szabályzói alig három hetet adtak a ChatGPT mögött álló OpenAI-nak, hogy intézkedjen.
Az olasz kormány azért tiltotta be a ChatGPT-t, mert annak nincs olyan rendszere, ami a felhasználó életkorát ellenőrzi, továbbá a felhasználói adatok gyűjtése és feldolgozása is megsérti az ország adatvédelmi törvényeit. A képletes banhammer Olaszország adatvédelmi hatóságának kezében van, és azt állítja, hogy a ChatGPT felhasználóit nem tájékoztatják az adataik gyűjtéséről és kezeléséről, továbbá a mesterséges intelligencia által biztosított információ a tesztek során a tényállással nem mindig egyezik meg. Az életkorral kapcsolatban az a baj, hogy bár az OpenAI csak 13 éven felülieknek engedélyezi a használatot, mégsincs életkort ellenőrző funkció.
A hatóság kiemelt egy, még március 20-án bekövetkezett adatvédelmi incidenst, ami érintette a felhasználók párbeszédét, továbbá az előfizetők fizetéssel kapcsolatos információit. Az OpenAI március 24-én elismerte ezt, így offline-ná tette a rendszert, mert a nyílt forráskódú könyvtárban olyan bug volt, ami lehetővé tette, hogy egy másik aktív felhasználó beszélgetési előzményeinek címét megmutassa. Olaszország amúgy az első nyugati ország, ami a ChatGPT betiltása mellett döntött. Őket leszámítva autoriter országok határoztak így (Kína, Oroszország, Irán, Észak-Korea). Az olaszok többnyire azonos okokra hivatkoznak, de hozzá kell tenni, hogy a politikai skálán a jobb és szélsőjobb területét lefedő pártok koalíciója van hatalmon.
Nemrég több, a mesterséges intelligenciában szakértő egyén, továbbá Elon Musk is egy nyílt levelet tett közzé, amiben hat hónapos szünetet kértek a GPT-4-nél is erősebb MI-modellek edzésében, de mások konkrétabb lépéseket tesznek. New York oktatási irodája még januárban közölte, hogy az iskolai hálózatokon és eszközökön blokkolja a hozzáférést, a Getty Images betiltotta az MI által generált képek feltöltését és értékesítését, és az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet pedig szintén a ChatGPT iránti vizsgálatot kezdeményezi. Írország adatvédelmi bizottsága a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy felkeresik az olasz hatóságokat a további információkért, így nem kizárt, hogy ők is fel fognak lépni a technológia ellen.
Vajon ki lesz a következő?
Forrás: PCGamer