Nem fért volna ki a címbe, úgyhogy itt részletezzük: a Microsoft szerint Jim Ryan, a Sony Interactive Entertainment elnök-vezérigazgatója kapásból úgy vélte, hogy az Activision Blizzard King egyik fontos franchise-a nem lett volna kapásból exkluzív…
Nemrég írtunk arról, hogy az amerikai szövetségi kereskedelmi bizottság, az FTC azt igényelte a bíróságtól, hogy függessze fel a Microsoft és az Activision Blizzard King közötti tranzakciót egy ideiglenes távoltartási kérelemmel. A Microsoft ügyvédjei benyújtották a redmondi cég ellenvetését, és szerintük Ryan azonnal biztos volt abban, hogy a Call of Duty, a Microsoft által felvásárolni kívánt kiadó ékköve nem lett volna Xbox-exkluzív. Ryan pontos idézete cenzúrázva van a dokumentumban, ugyanis nem nyilvános nyilatkozatról van szó, így nem tudni, hogy igazat mond-e a Microsoft:
„Először is, nincs bizonyíték az FTC központi elméletének alátámasztására, miszerint az Xbox el fogja venni a Call of Duty-t a PlayStationtől. Az FTC egyetlen olyan dokumentumot vagy tanút sem idéz, amely akár csak utalna arra, hogy ez meg fog történni. Éppen ellenkezőleg, Jim Ryan, a Sony Interactive Entertainment („SIE”) elnök-vezérigazgatója és az ügylet legfőbb kereskedelmi ellenzője a bejelentés napján bizalmasan azt mondta, [cenzúrázva],” írta a Microsoft. Ha tényleg kimondta ezt Ryan (aki több megnyilvánulásával is kifejezte magáról, hogy álomvilágban él), akkor erősen árnyalja a Sony nyilvános ellenkezését. Amikor a brazil hatóságoknak kellett nyilatkozni, a Sony azt mondta, hogy az Activision Blizzard King franchise-a pótolhatatlan lenne (és azóta az a regulátor is rábólintott a 68,7 milliárd doláros tranzakcióra…).
Ryan maga korábban elutasította a Microsoft három éves első ajánlatát, és azután rukkolt elő „a picipuha” a tíz évről szóló megállapodásról, amit felkínált a Steamnek (Gabe Newellék nem érezték szükségesnek ennek aláírását), a Nintendónak (akik beleegyeztek), illetve a Sony-nak (akik pedig elutasították). A Microsoft ügyvédjei is kiemelték, hogy a világon az összes szabályozó úgy véli, hogy a konzolos piac versenyének sérülésével kapcsolatos teória elutasítandó: „A Call of Duty visszatartása ártana az Xboxnak. Ez ellentmondana annak az értékelésnek, amelyre az igazgatótanács az üzlet jóváhagyásakor támaszkodott, és amely a PlayStation folyamatos eladásából származó nyereséget feltételezte. Ez egy rendkívül jövedelmező bevételi forrást vágna el a Microsofttól, a CoD-ot pedig rosszabb játékká tenné, és feldühítené a játékostársadalmat, mivel a játék népszerűsége nagyrészt abból ered, hogy összehozza a konkurens konzolokat használó játékosokat. Ezért nem meglepő, hogy az FTC-n kívül minden egyes szabályozó hatóság világszerte, amely megvizsgálta az üzletet, elutasította ezt az elméletet – beleértve az Európai Uniót és az Egyesült Királyság Verseny- és Piacfelügyeleti Hatóságát („CMA”) is.”
A CMA a felhős piacra utalva akadályozza a tranzakciót, az FTC pedig a konzolos piac sérülésének lehetősége miatt indított antitröszt pert a Microsoft ellen, akik hozzátették, hogy ha a tíz éves megállapodás véget is érne, utána ha a Call of Duty távozna a PlayStation Networkről, a Sony konzolos gazdasági előnye nem nagyon csökkenne, és semelyik bíróság sem akadályozna meg egy fúziót, hogy egy domináns szereplő pozícióját védje. Szó volt arról is, hogy a Nintendo Switch és a Steam is éveken át sikeres volt a Call of Duty nélkül, ami szembe is megy a Sony kijelentésével. Phil Spencer, az Xbox-vezér is a mobilos piac miatt szeretné a tranzakciót lezárni, mivel ez a legnagyobb piac a PC-k és a konzolok előtt. Illetve, ahogy korábban is sejtettük, hozzátették a redmondiak ügyvédjei Yoshida Kenichiro, a Sony vezérigazgatójának kommentjét is a felhős piac fontosságáról…
A bíróság június 22-én tárgyalja majd az ügyet.
Forrás: WCCFTech