Az új-zélandi kereskedelmi bizottság (Commerce Commission, mi csak CC-ként említjük) úgy látja, hogy a felhős piacon károsodna a verseny, ha a Microsoft felfalhatja az Activision Blizzard Kinget.
A CC dokumentumában ezt írta: „Aggódunk amiatt, hogy ezek a hatások abból adódhatnak, hogy az összefonódással létrejött vállalkozás részben vagy teljesen kizárja a felhőalapú játékokban részt vevő versenytársait (például a Sony-t vagy az Nvidia-t) az Activision [Blizzard King] bizonyos tartalmaihoz, és különösen a Call of Duty (CoD) játékokhoz való hozzáférésből, ami a felhőalapú játékokban folyó verseny rovására megy.
Továbbra is vizsgáljuk, hogy a javasolt ügylet jelentősen csökkentené-e a versenyt, mivel az összefonódással létrejött vállalkozás részben vagy teljesen elzárná a játékkonzolok területén működő versenytársait (különösen a Sony-t) az Activision bizonyos tartalmaihoz való hozzáférés elől, ami a konzolok kínálatában a verseny rovására menne. Ha az Activision játékai kellően fontosak a felhőalapú játékszolgáltatások vagy a konzolok értékesítésének előmozdítása szempontjából, akkor ez azt eredményezheti, hogy az összefonódással létrejött vállalkozásnak mind az ösztönzése, mind a képessége megvan arra, hogy kizárja a riválisok hozzáférését ehhez a tartalomhoz, gyengítve ezzel a versenyben való helytállásukat,” írja a CC, ami még nem döntött arról, hogy elfogadja-e a 68,7 milliárd dolláros tranzakciót.
A CC július 4-éig várja a Microsofttól, az ActiBlizztől és az érintett felektől a dokumentumokat, bizonyítékokat, majd 17-éig döntésüket közölni is fogja a regulátor. Több mint 40 országban már elfogadták a felvásárlást, de az Egyesült Államokban az FTC, az Egyesült Királyságban a CMA akadályozza a tranzakció lezárását. Előbbi egy ideiglenes távoltartási végzést szeretne elérni, utóbbi pedig elutasította a felvásárlást, és ezt már fellebbezte is a Microsoft.
Tavaly év végére egy csoport játékos beperelte a Microsoftot a felvásárlási kísérlete miatt, ám néhány hónapja a redmondi cég sikerrel járt a per leállításában, ugyanis nem állt rendelkezésre bizonyíték. Ez a csoport most visszatért egy módosított kereslettel, célkeresztjükben pedig Matt Booty, az Xbox Game Studios vezetője, illetve Tim Stuart, a Microsoft „pénztárnoka” áll, és erről állítólag emaileztek. Az ügyről az Axios számolt be.
A birtokukba jutott email szerint megcáfolhatatlan bizonyítékuk van arra, hogy az Activision Blizzard King felvásárlásával a Microsoft célja a Sony kigolyózása a játékiparból. Oké, akkor lássuk, hogy így van-e…