Ósdi Xbox kontrollerrel irányíthatták az eltűnt OceanGate mini-tengeralattjárót?!

TECH HÍREK – Az eltűnt OceanGate Titan tengeralattjárót egy évtizedes Xbox kontrollerrel irányítják, ami kevesebb mint 50 fontba kerül. Veszélyesen hangzik, de valójában bevett gyakorlat.

 

 

Egy 22 láb (kb. 7 méter) hosszú hajó fedélzetén rekedni két és fél mérfölddel (4000 méterrel) az óceán felszíne alatt elég ijesztő. Ám a gondolat, hogy az életedet egy 42 fontos, vagy 18 000 forintos videójáték-vezérlőre bízod, még rosszabbnak tűnik. Csakhogy az Xbox játékvezérlő kiválasztása az OceanGate tengeralattjáró esetében nem olyan furcsa, mint amilyennek látszik.

A Titan turista-tengeralattjáró fedélzetén kialakult válság világszerte megragadta az embereket, miután öt tenger alatti felfedező megpróbálta feltárni a szerencsétlenül járt hajó roncsait az Atlanti-óceán közepén.

Sorsuk egyelőre bizonytalan. Azonban az egyik legfurcsább részlet eddig az, hogy a tengeralattjárót egy olcsó, harmadik féltől származó Logitech F710 vezérlővel irányítják. Utóbbi először 2011-ben jelent meg, és az Amazonon mindössze 42 fontért kapható.

Az ember valamilyen összetett, egyedi fejlesztésű vezérlőre, vagy legalábbis a videójátékok repülésszimulátoraiban használtakhoz hasonló joystick-felépítésre számítana. Ám a közönséges gamepadok használata valójában nagyon is elterjedt mind a polgári, mind a katonai járműveknél.

Az amerikai hadsereg már évek óta használ Xbox-vezérlőket. Különösen a pilóta nélküli légi járművek (UAV-k) vezetésénél. Ugyanis a katonák számára könnyebbé teszi az irányítás elsajátítását, hogy ismerős eszközről van szó. Hasonló okokból az ukrán katonáknál is láthatunk közönséges kontrollereket használni, amikor drónok kezelését mutatják be.

A modern vezérlők nagy fokú pontossággal készülnek. Kiváltképp az olyan drágább modellek, mint a DualSense Edge. Amit a profi e-sportolóknak terveztek, az ugyanolyan hasznosnak bizonyul a katonák és a pilóták számára is.

Bár még mindig furcsának tűnhet, hogy egy ilyen régi és jellegtelen kontrollert használnak a Titanhoz, jó okkal van értelme: minél egyszerűbb egy technológia, annál kevesebb a hibalehetőség. Mindig is ez volt az űrkutatás alapelve, és az óceán mélyén való utazás is sok hasonló nehézséggel jár.

Egy joystick nem csak több helyet foglalna el, és több mozgó alkatrésze lenne, ami elromolhat, de még egy hagyományos Xbox kontroller vagy PlayStation 5 DualSense használata is problémákat okozhat.

A modern gamepadok többfunkciósak. Azonban hajlamosak a „joystick drift” nevű hibára, amikor az analóg bot még akkor is mozgást okoz a játékban, amikor nem ér hozzá.

Hogy ez pontosan miért történik, arra soha nem találtak teljes magyarázatot. Legalábbis a Nintendo Switch esetében úgy gondolják, hogy ez azért van, mert a kis méretű kontrollerben nagyon sok funkció és alkatrész van ilyen kis helyen.

Ehhez képest a Logitech F710 egy sokkal egyszerűbb eszköz, Ergo, sokkal kevesebb dolog romolhat el benne. Hogy ez volt-e a logika, amiért ezt választották, nem világos. Azonban bármi történt is a Titannal, az valószínűleg nem a vezérlővel kapcsolatos.

Forrás: DW

Spread the love
Avatar photo
"Historian by profession, gamer since historical times."

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu