TECH HÍREK – Miközben az Intel Core i5-7400 65W-ot fogyasztott, a négy E-maggal (Efficiency = hatékonyság) felvértezett N100-as ugyanezt eléri úgy, hogy mindössze 6W-t igényel!
Az Intel Alder Lake-N processzorai már több hónapja a piacon vannak, és a tesztelési eredményekből kiderül, hogy egy 7. generációs, középkategóriás Core CPU szintjét hozni tudják. (Az mindössze egy generációval marad el a Windows 11 hivatalos támogatásától, csak hogy mutassuk, mennyire nem régi az a technológia.) Ugyanazt a 7 nanométeres process node-ot használja, amit a többi Alder Lake és Raptor Lake processzor, de itt nincsen hybrid P- és E-magos megoldás (a P a performance = teljesítmény magokat takarja), hanem csak a Gracemont E-Core-okkal rendelkezik az N-es termékcsalád, ami így kihagyja az SMT-t.
Az Intel Processor N100 egyike a négy Alder Lake-N chipeknek, amik értelemszerűen az alacsony fogyasztásra vannak kihegyezve. 4 mag, 4 szál, 6 MB-os Smart cache, és maximum 3,4 GHz-es órajel. Az N200-as annyiban különbözik, hogy ez 3,7 GHz-n fut. Az alacsony fogyasztás mellett single channel módon DDR4, DDR5 és LPDDR5 memóriát támogat a processzor. A Geekbench 6-os tesztelések kimutatták, hogy egymagos teljesítményben 1300, a többszálas tesztben pedig 3450 pontot ért el a processzor. Ez azonos szinten van az Intel Core i5-7400 és i3-9100-as procijaival (és mindkettő 4 magos, 4 szálas), ugyanis ezek 1139/1343, illetve 3133/3598 pontot értek el.
Az N100-as előnye tehát a fogyasztásában rejlik. Az i5-ös és az i3-as processzor is 14 nanométeres technológájú, és alapból kb. 65W-os TDP-vel rendelkeznek, de általában 80-90W-s fogyasztásuk volt. Ebből következik, hogy az E-magok nagyon jó többszálas teljesítményre képesek, miközben rendkívül alacsony energiaszükségletük van. Nem csoda, hogy az Intel az Alder Lake és a Raptor Lake családban is bevetette őket, és az AMD is ebben az irányban szaglászik a jövőbeli Ryzen CPU-ival…
Ezzel az alacsony fogyasztással amúgy a handheld PC-knek indított egy keringőt az Intel, hiszen nem csak az AMD tud ilyen alacsony fogyasztást… igaz, az AMD APU-kban jobb (processzor és grafikus chip egyben).
Forrás: WCCFTech