Tegnap nem véletlenül írtuk, hogy a hétvége folyamán írni fogunk a Microsoft és az Activision Blizzard körüli fejleményekről.
Az FTC, az amerikai szövetségi kereskedelmi bizottság nem tudta elérni, hogy ideiglenes távoltartási végzést szerezzen, amivel megakadályozta volna a Microsoftot, hogy lezárja a 68,7 milliárd dolláros tranzakcióját, amivel az övék lehet az Activision Blizzard King. Erre az FTC benyújtott egy fellebbezést, de közben egy sürgősségi indítványt nyújtott be a kilencedik körzeti fellebbviteli bírósághoz, hogy blokkolja az üzletet a határidők lejárta előtt. Ám Jacqueline Scott Corley bírónő korábban egy ilyen indítványt már elutasított, így nem nagy meglepetés, hogy most is lesöpörték az FTC kérelmét.
Az FTC szerint Corley bírónő a teljes tárgyaláshoz szükséges normát alkalmazta az ideiglenes intézkedés iránti kérelemre, és tévedett, amikor megállapította a kizárásra való ösztönzést, de úgy vélte, hogy a fogyasztói előnyök ezt felülmúlják. Nem kellett volna a Microsoft által felajánlott jogorvoslatokra támaszkodnia (mint például a Call of Duty/Activision Blizzard játékok más platformokra történő átvitelére vonatkozó 10 éves megállapodások), és abban is hibázott, amikor nem vette figyelembe a részleges tranzakciólezárás hatásait, továbbá figyelmen kívül hagyta a kizárási ösztönzőket, amelyekre az FTC szerint bizonyíték van.
A Microsoft és az Activision Blizzard ügyvédei ezzel ellentétes véleményen vannak: „Az FTC beadványa nem ad semmilyen alapot arra, hogy azt várjuk, hogy egyetlen kérdésben is győzni fog a fellebbezés során, nemhogy több megállapítással kapcsolatban, amelyet meg kellene változtatnia ahhoz, hogy győzzön. Konkrétan, amint azt a kilencedik körzetnek ki fogjuk fejteni, az FTC nem azonosít egyetlen jogi hibát sem a bíróság érvelésében, és nincs okunk azt gondolni, hogy az általuk benyújtott panaszok bármelyike megváltoztatta volna az eredményt.”
A Microsoft szerint az FTC saját maga találta ki a vészhelyzetetét, és mivel a bíróság elutasította a kérelmet, ők is hasonlóan vélekedhetnek, így az FTC-nek lényegében semmilyen nagyobb akadálya nincsen az Egyesült Államokban a július 18-ai határidő előtt a tranzakció lezárására (ezután a redmondiaknak három milliárd dollárt kellene Bobby Kotickéknak fizetni egyfajta bírságként, és utána újra kellene kezdeni a tárgyalásokat, de ez többnyire csak formalitás lenne, mert mindkét fél akarja az ügyet).
A Bloomberg a névtelen forrásaira hivatkozva beszámolt arról, hogy a Microsoft milyen lépéseket tenne, hogy az Egyesült Királyság verseny- és piacfelügyeleti hivatala, a CMA miképp bólintana rá a felvásárlásra. A felhős jogokat az országban egy külsős cégnek eladhatják (ugyanis a CMA ezért utasította el az egészet), így egy internetes, játékokkal foglalkozó, telekommunikációs, vagy egy magáncég birtokában lehetnek a jogok. A CMA augusztus 29-én fogja legkésőbb lezárni az elemzését, de ennél sokkal hamarabb is közölheti eredményét.
Eközben már Törökország is elfogadta a tranzakciót, ezzel a negyvenedik ország lett a sorban…