MOZI HÍREK – Valak a Démonok között (The Conjuring) Univerzum átfogó antagonistája, aki számos formát ölt, hogy terjessze a rettegést. Íme a démon valós eredete.
Valak visszatér Az apáca 2-ben, hogy kibővítse a démon masszív jelenlétét a Démonok között (The Conuring) univerzumban, és hozzáadjon a már így is robusztus eredetéhez és számtalan formájához. Az Apáca 2 közvetlen folytatása Az apáca című filmnek, amely a The Conjuring-filmekben már utaltakon túl is feltárta Valak eredetét. A film Irene nővér (Taissa Farmiga) és Frenchie (Jonas Bloquet) nyomozását követi egy pap után, akit az 1950-es évek Franciaországában erőszakosan meggyilkoltak. Minden jel Valak visszatérésére utal, annak ellenére, hogy a démont a hit és a szent fegyverek erőteljes keverékével küldték vissza a pokolba.
A bibliai és pogány történelemből inspirálódva Valak (Bonnie Aarons alakításában) először a The Conjuring 2-ben tűnt fel egy katolikus apáca bőrébe bújva, de miután hihetetlenül népszerűvé vált, a démon beépült a film univerzumának más részeibe is, a filmek megjelenései nem feltétlenül esnek egybe a horror franchise pontos kronológiájával.
Valak jelenléte néha zavart keltett az univerzum rajongói körében. Különösen abban a tekintetben, hogy Az apáca 2 hol játszódik a The Conjuring idővonalában. Ám az tagadhatatlan, hogy Valak mennyire hatékony gonosztevő a filmek során.
A démon eredete régebbre nyúlik vissza. Az előzményfilm, Az apáca felfedte, hogy Valak valójában egy bukott angyal, akit Szent Mihály arkangyal száműzött a pokolba. Amikor egy román herceg megépítette a Cârța kolostort, megpróbálta annak katakombáit Valak megidézésére használni. Ám a Vatikán megölte őt, és Krisztus vérével lezárta a hasadékot, mielőtt ez megtörténhetett volna. Miután a kolostort a II. világháború alatt lebombázták, Valak végül kiszabadult. Apácának adta ki magát, rejtőzködve és a katolikus egyházat kigúnyolva.
Miután megszállt több apácát és papot, és erőszakra kényszerítette őket, Valakról azt hitték, hogy Irene nővér és Frenchie legyőzte. Az apáca befejezésekor kiderül, hogy a nyakán egy fordított keresztet visel, ami kapcsolódik az eredeti Conjuring-filmhez és a Warrenek démoni megszállottságról szóló leckéjéhez. Végül Frenchie ördögűzésen esett át, miután megpróbálta megölni a feleségét. Ám a Warrensek nem tudták megmenteni. Így a Valak a The Conjuring 2-ben a Warrensekhez és végül Janet Hodgsonhoz kötődött.
Valak több neve és formája a The Conjuring-filmekben
Valak sokféle formát öltött a franchise során, mint a Warrensek és más ártatlan áldozatok átfogó nemezise. Az Apáca, Az apáca 2 és a The Conjuring 2. részében a démon egy katolikus apáca alakját öltötte magára, sápadt fehér bőrrel, beesett, fekete keretes sárga szemekkel és tűhegyes fogakkal. Amikor Valak nem apáca alakjában jelent meg, a démon „a görbe emberként” mutatkozott be, a Janet Hodgsont terrorizáló entitásként.
Eredeti alakját, „Valak the Defiler”-t pedig csak Ed és Lorraine lánya, Judy Warren látja, amikor véletlenül bekapcsolja a kivetítőt, és látja Frenchie ördögűzését.
Az Annabelle: A teremtés című filmben Valak egy cameo jelenetben áll Charlotte nővér mögött egy képen, amely abban az időben készült, amikor a démon apácának álcázta magát Romániában. A film egyik utólagos jelenetéből kiderül, hogy Valak 1952-ben még mindig a romániai Cârța kolostorban kóborolt. A film világossá teszi, hogy a démon szándékosan segítette a baba szellemét a célja elérésében azzal, hogy apácának adta ki magát Janice előtt, és elvezette őt a házikóba, ahol Annabelle birtokba vehette, és még mindig életben volt, hogy találkozzon Az apáca 2 szereplőivel.
A The Conjuring-franchise gonosztevőjének valódi ihletője
Valak valós életbeli inspirációja nem áll messze attól az eredettörténettől, amit a démon a filmekben kap. A kapcsolódó irodalom szerint ő egy angyal volt, akit Isten elutasított, és a pokolba küldte, ahol végül démonná változott. A pokol egyik hatalmas uraként vált ismertté, kisebb démonok légióival, akiknek parancsolhatott, hogy teljesítsék az utasításait. A filmek félelmetes és baljóslatú lényként mutatják be.
Ám az irodalomban gyakran úgy ábrázolták, mint egy szárnyas fiút, aki egy kétfejű sárkányon lovagol, és képes ajándékokat osztogatni, hogy elcsábítsa áldozatait.
Valakot (az irodalmi magyarázatokban „Volac”, „Valac” és „Ualac” néven is megjelenik) évszázadokra visszanyúlóan számos grimoire-ban és értekezésben vizsgálták. Johann Weyer holland orvos a Pseudomonarchia Daemonum című művében a 16. században a boszorkánysággal tévesen megvádolt emberek kapcsán tárgyalta Valacot. Aleister Crowley okkultista pedig a 19. században írt róla a The Lesser Key of Solomon című munkájában. A démon gazdag történelmét, mint félelmetes természetfeletti erőt, hatékonyan ültették át egy lenyűgöző filmes gonosztevővé. A karakter nem csak a The Conjuring-univerzumot uralta, de bebetonozta őt, mint egy igazán ikonikus horror-gonoszt.
Forrás: Wikipedia