TECH HÍREK – A Reuters szerint a redmondi techóriás és a ChatGPT mögött álló cég (amelybe a Microsoft befektetett!) közösen fejlesztene hardvert…
A mesterséges intelligencia ipara lassacskán a saját megoldások felé mozog, és most azt hallani, hogy az Nvidia H100-as chipje ellen a Microsoft és az OpenAI saját chipet fejlesztene. Mostanában a „zöldeknek” alig van riválisa a hardveres piacon, és sokan így tőlük rendelnek (ami pedig a hagyományos asztali, illetve a munkaállomásokba szánt videókártyák árát is felsrófolta…), és nem vicc, ha azt mondjuk, hogy a H100-ast viszik mint a cukrot, és ebből az Nvidia hatalmasat szakít.
De a nagy kereslet miatt felhalmozott rendelések, megnövekedett költségek, illetve az Nvidiával való kapcsolat révén „exkluzív” hozzáférés történik mostanság emiatt. Ezért nem éppen kiegyensúlyozott a helyzet a cégek között (aki jóban van velük, kap a készletből, aki nincs, nem), és a Microsoft a status quo felborítására készülhet, ugyanis szerintük a mesterséges intelligenciás chipekkel foglalkozó ipar hátráltatja a céljukat (generatív, alkotó MI-erőforrások, amelyek eljuthatnak a mainstream programokba, amiket sokan használunk).
A Microsoft Athena kódnévvel látta el a chipet, amiről sokat nem tudni. A tervek szerint novemberben, a cég Ignite konferenciáján mutathatja ezt be, és azonos szinten szeretne lenne az Nvidia H100-zal, de ez nem lesz könnyű, mivel a fejlesztők a CUDA platform és a jó szoftverek miatt előnyben részesítik Jensen Huangék chipjét. A számítási teljesítményt utolérni nem nehéz, de a szoftveres erőforrások fejlesztéséhez idő kell. Eddig az OpenAI az Nvidia A100/H100 párosát használta a ChatGPT működtetéséhez, de ez megváltozhat a későbbiekben, de annyit bátran mondhatunk, hogy a Microsoft megoldása egy ideig gyerekcipőben fog járni.
Ne felejtsük, hogy a GeForce RTX 3000/4000 videókártyákban Tensor magok is vannak, amik a mesterséges intelligenciához alkalmazhatóak. Szóval már ebben az értelemben is kezd elterjedni az MI, így például a Photoshoppoláshoz könnyebben be lehet vetni a technológiát (például egyedi háttérképekhez).
Forrás: WCCFTech