TECH HÍREK – Emiatt is vásárolta fel a cég a Nod.ai-t is, és ezzel talán elkezdik az Nvidia elleni lemaradásukat behozni. Ez persze nem lesz könnyű feladat.
Az AMD bejelentette, hogy egy nyílt forráskódú, mesterséges intelligenciával platformot, a Nod.ai-t felvásárolja, hogy a cég MI-s szoftveres erőforrásait meg tudja erősíteni. A „pirosak” technológiai versenyt vívnak az Nvidiával, és jelenleg vesztésre írnak a mesterséges intelligencia kapcsán (nem véletlenül a „zöldektől” vásárolnak tömkelegével chipeket a cégek, és emiatt is tervezi a Microsoft, hogy az OpenAI-val új chipet gyártson, erről is nemrég írtunk).
„A Nod.ai felvásárlása várhatóan jelentősen növeli azon képességünket, hogy az MI-s ügyfeleinknek olyan nyílt szoftvert nyújtsunk, amely lehetővé teszi számukra, hogy könnyen telepítsenek AMD hardverre hangolt, nagy teljesítményű mesterséges intelligencia-modelleket. A Nod.ai tehetséges csapatának csatlakozása felgyorsítja a nyílt forráskódú kódfordító technológia fejlesztését és a hordozható, nagy teljesítményű AI-megoldások lehetővé tételét az AMD termékportfóliójában. A Nod.ai technológiáit már ma is széles körben alkalmazzák a felhőben és a végponti eszközök széles skáláján,” írta Vamsi Boppana, az AMD mesterséges intelligenciáért felelős senior alelnöke.
A Nod.ai a nagy teljesítményű gépi tanulású terjesztési mechanizmusa, a SHARK kapcsán ismert. Az automatizáló szoftver feleslegessé teszi a kézi optimalizációt, és gyorsítja a mesterséges intelligencia-modellek fejlesztését, ezzel pedig az AMD CDNA, XDNA, RDNA, illetve Zen architektúráinak jövőjében hasznos kezet nyújthat. Addig pedig nem tudni még, hogy hivatalosan mennyit is fizetett az AMD, de a megállapodás lezárulásával ezt is közölni fogják. Az már bizonyos, hogy az AMD ezzel a tranzakcióval akar közelebb jutni az Nvidiához, ami a CUDA segítségével utcahossznyi előnnyel rendelkezik.
Hamarosan megjelennek az újgenerációs MI-gyorsítók is, mint például az Instinct MI400, ami jelentős számítási teljesítményt hozhat el az erre vágyó cégeknek, felhasználóknak, és ezzel sokkal versenyképesebbé válhat a mesterséges intelligencia piaca, ami mindig jól jön, mert a monopolhelyzet soha nem vezet semmi jóra.
Forrás: WCCFTech