Érdemes összefoglalni, hogy a redmondiak miket szereztek (és hoztak létre) az utóbbi két évtizedben.
A saját IP-ik közé tartoznak az alábbiak (igaz, néhányat utólag húzott be az Xbox, de most ne menjünk részletekbe): Halo, Blue Dragon, Gears of War, Crackdown, Age of Empires, Flight Simulator, Zoo Tycoon. 2002-ben a Microsoft megtette az első nagyobb lépését, amikor az addig főleg a Nintendóhoz közel álló Rare (Donkey Kong Country, Conker’s Bad Fur Day, GoldenEye 007…) 375 millió dollárért az övék lett. Ezzel az alábbi IP-k csatlakoztak az Xbox Game Studioshoz: Banjo-Kazooie, Battletoads, Conker, Kameo, Killer Instinct, Kinect Sports, Perfect Dark, Sea of Thieves, Viva Pinata.
2006-ban a Microsoft a Lionhead Studiost vásárolta fel (itt dolgozott a sokszor elképesztően sokat ígérő Peter Molyneux is…), így a Fable is az övék lett. 2011-ben a The Maw és a ‘Splosion Man által ismert Twisted Pixel Games is csatlakozott a „zöldekhez”. Egy évre rá 2,5 milliárd dollárért a Mojanggal bővült az Xbox-brigád, így a Minecraft (amit csak a Tetris hagyott le összeladások tekintetében) is a redmondi techóriás markában volt. A komolyabb bővülés 2018-ban kezdődött: eddigre már Phil Spencer volt az Xbox-vezér.
Ninja Theory, Undead Labs, Compulsion Games, Playground Games, inXile Entertainment, Obsidian Entertainment. Ezeket a stúdiókat vásárolta fel a Microsoft öt éve, és ezzel ezek az IP-k lettek az övék (igaz, néhány közülük akkor jött létre, amikor már lezárult a felvásárolásuk): Hellblade, State of Decay, We Happy Few, Forza Horizon, Wasteland, The Bard’s Tale, Pillars of Eternity, Pentiment, The Outer Worlds, Grounded, Avowed. 2019-ben jött a Double Fine, amivel a Psychonauts is belépett a körbe, de a 2020-as 8,1 milliárd dolláros ZeniMax Media-vétel megint nagyott lökött a szekeren. Bethesda, Bethesda Game Studios, Arkane Studios, id Software, MachineGames, and Tango Gameworks, hogy pár stúdiót említsünk, de az IP-k sokkal nevezetesebbek: Fallout, The Elder Scrolls, Starfield, Doom, Quake, Rage, Wolfenstein, Dishonored, Prey, Redfall, The Evil Within, Ghostwire: Tokyo, Hi-Fi Rush.
Tegnapelőtt megtörtént az Activision Blizzard King felvásárlása is, így hozzá lehet adni a listához még ezeket az IP-ket is: Call of Duty, Overwatch, Diablo, Warcraft, Starcraft, Guitar Hero, Crash Bandicoot, Spyro, Skylanders, Tony Hawk, Hearthstone, Candy Crush. Ezzel a lista termetes lett, de meg kell kérdeznünk: van-e elég kapacitás és kreativitás ahhoz, hogy mindezzel kezdeni tudjon valamit a Microsoft? Mi kétkedünk…
Forrás: GameRant