TECH HÍREK – Ha nem tüntetik fel a monetizációval rendelkező feltöltők, hogy mesterséges intelligenciát is alkalmaztak, a kérdéses videóból nem származhat bevétel.
A generatív (tartalomalkotó) mesterséges intelligencia elképesztő léptékkel terjed. Ezt az Alphabet is tudja, így annak videómegosztója, a YouTube (a Google alá tartozik, de az „ábécé” az anyacég) is MI-alapú funkciókkal is bővülni fog, de már most olyan szabályzatmódosítást hajt végre a cég, amely a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott videókra vonatkozik. A változások a következő néhány hónap során kezdenek felbukkanni.
A YouTube blogján azt olvashatjuk, hogy a feltöltőknek közölnie kell, ha a videóikban realisztikus, de módosított, vagy szintetikus, a mesterséges intelligencia eszközeivel alkotott elemek találhatóak. Például lehet a videóban MI-generált kép, vagy valami más is, esetleg olyan jeleneteket látunk, ahol az emberek olyasmit mondanak, amit nem mondtak, ugyanis a mesterséges intelligencia szólaltatta meg őket. A cél lényegében az, hogy a feltöltők ne használják ki károsan az MI adta lehetőségeket.
Bárki, aki direkt nem közli a mesterséges intelligencia használatának tényét, több módon is kaphat büntetést. Lehet, hogy a videóját a YouTube törölni fogja. Ennél rosszabb lehet a YouTube partneri programjából való felfüggesztés is, azaz egészen egyszerűen nem kap több pénzt a videóiért a reklámbevételekből. Persze a szabályok még nem léptek életbe, így van idő a felkészülésre, de azt is megtudtuk, hogy a YouTube a feltöltőkkel együtt fog dolgozni azon, hogy mindenki megértse, miért is kellenek ezek a szükségletek.
A felhasználóknak címkék lesznek, hogy így szerezzenek tudomást arról, ha mesterséges intelligencia által generált anyagot lát-e éppen. Ha érzékeny a téma, akkor még inkább szembetűnő lesz ennek jelölése (dettó akkor, ha a YouTube saját generatív MI-termékeit és funkcióit veszik igénybe). De ez sem biztos, hogy mindig elegendő lesz, mert a videó megsértheti a közösségi irányelveket még akkor is, ha a feltöltő megjelölte a MI-használatot. Ha tévesnek, megtévesztőnek látjuk valamelyik érintett videót, a YouTube ezen MI-s felvételeket eltávolíthatja (pl. arc- és hangfelismerés kapcsán ismert személy miatt). A zenei partnerek MI-alkotta zenés videók eltávolítását kérvényezhetik.
Kérdés, hogy miként sül mindez el balul.
Forrás: WCCFTech