Ennél még kacifántosabb a történet, ugyanis a talán magyar felmekőkkel rendelkező személy bosszúból az előző munkahelye hálózatát is feltörte, de még itt sincs vége a sztorinak…
A The Register, ami Miklos Daniel Brody-ról szólt. Korábban egy banknál dolgozott felhős mérnökként. Két éves dutyit kapott, mert behatolt a hálózatra, és egy kormányzati ügynökségnek hamisan tanúzott (a titkosszolgálatnak hazudni nem valami értelmes…). Brody-t kirúgták, de megtartotta a munkára kapott laptopját, és a hálózathoz hozzáférése maradt, így annak belső hálózatát és rendszereit meg tudta károsítani. Brody idén áprilisban bűnösnek vallotta magát a vádakban, amelyek mind az őt 2020. március 11-ig foglalkoztató San Franciscó-i First Republic Bankkal (FRB), mind pedig az ezt követő, a nyomozás alatt tanúsított magatartásával kapcsolatosak.
A bank belső informatikai biztonsági csapata gyanúsnak tekintette őt, mert több USB-s eszközt csatlakoztatott a laptopjához (ez még nem akkora baj… ha egy USB-s headsetet, egeret és billentyűzetet kötünk rá, hogy ne a tapipadot és a gép billentyűzetét koptassuk, akkor az még nem gyanús, egy pendrive, vagy egy külsős SSD/HDD csatlakoztatása már igen, ezt nem is vitatjuk). Több fájlt mozgatott, köztük pornográf tartalmakat is. Az emberi erőforrásokért felelős alelnök meetingre hívta, miközben azt mondta Brody, hogy a barátaitól kapta az eszközöket, és szerinte a Mátrix volt rajtuk.
Csakhogy másnap kirúgták. Írt egy emailt, mert azt írta, hogy csak egy filmet akart nézni, majd aludni, és esetleg átnézni, másolni a legutóbbi FRB-s eseményeket, de ez nem történt meg. Utána azt állította, hogy nem tudta, hogy illemtelen tartalmak is lehetnek azokon az USB-s eszközökön. (Hogyan lehet ilyen személy mérnök?) Majd azt mondta, hogy beteg volt, nem találta a keresett filmet, a fájlokat rendezgette, és nem volt tudomása a céges szabályzat megsértéséről. Ekkor egy újabb meetingje volt a vezetőkkel, és ekkor rúgták ki. Csakhogy nem volt nála a céges laptop, amire kérték, de azt ígérte, hogy postán visszajuttatja az FRB-nek…
Ám 2020. március 11-én és 12-én reggel a céges laptopon az akkor még aktív fiókján keresztül elérte a bank belsős hálózatát: kódot törölt, a többi naplót törlő scriptet indított el, kizárt több felhasználót a szolgáltatásokból, a saját kódját elküldte magának emailben, és egy bizonyos célszemélyt vett keresztbe. Egy senior mérnökről, A.A.-ról van szó, aki elő lett léptetve, miközben Brody azt várta, hogy ő kapja ezt meg. „Brody kóddal kapcsolatos „gúnyolódásokat” is hagyott a rendszerben korábbi kollégái számára. Egyikük azt mondta: „Most már Grok-kolod, [A.]?” A „Grok” azt jelenti, hogy megérted, és ez egy Brody és munkatársai között használt vicc volt. Vannak olyan feltételezések, hogy Brody azért adta ki magát A.A.-nak és gúnyolódott vele, mert A.A.-t vezető mérnöknek vették fel, egy olyan pozícióra, amelyre Brody áhítozott,” írja a vádirat.
A bank informatikai csapata néhány óra múlva megszüntette Brody hozzáférését, és az FRB azonnal követelte a laptop visszaszolgáltatását, mire ő félrevezető volt, kifogásokkal élt, és egy emailben a bankot és az informatikusokat vádolta (a pandémia kitörésekor anyagi nehézséget okoztak neki), majd egy téves rendőrségi jelentést tett, miszerint a kocsijából ellopták a laptopot, miközben egy edzőteremben tartózkodott. Márciusban letartóztatták, amikor is a titkosügynököknek ugyanezt a történetet adta elő. Majd amikor bűnösnek vallotta magát, beismerte, hogy hazudott. Orrick elnöklő bíró a banknak okozott kár költségét legalább 220621 dollárban határozta meg, továbbá Brody-t 24 hónap börtönbüntetésre ítélte, három év szabadulás utáni felügyelet mellett, és pluszban 529266 dollár kártérítést is fizetnie kell.
Forrás: PCGamer