TECH HÍREK – Végre olyasmit módosíthat az operációs rendszerében a cég, amit már a kilencvenes években is inkább zavarónak gondoltunk.
Hiába lehet egy számítógép olyan stabil, hogy akár hetekig képes futni bármilyen kiakadás nélkül, néha egyszerűen újra KELL indítanunk a Windows-t, mert annak frissítései erre kényszerítenek. Nincs is annál rosszabb, amikor váratlanul előrukkol az oprendszer azzal, hogy na, most újra kell indulnia, mert frissítette magát. Szerencsénkre ezt a forgatókönyvet a Microsoft ki akarja iktatni.
A Windows Central arról számolt be, hogy egy olyan Windows Update módszeren dolgozik, amihez nem kell újraindítás. A hot patching néven futó metódus tehát úgy telepíti fel az operációs rendszer frissítéseit, hogy az közben futni képes. Ezt a módszert már a Windows Azure verzióiban már alkalmazza a cég, úgyhogy ebből adódóan logikus lépés az, hogy a hagyományos, asztali verzióba is áthozza a Microsoft.
A Windows Azure-ban a dokumentáció szerint így működik a rebootmentes frissítés: „Alapszintet hoz létre a Windows Server aktuális halmozott frissítésével. Rendszeresen (háromhavonta) az alapvonal frissül a legújabb halmozott frissítéssel, majd az azt követő két hónapban forró javítások érkeznek kiadásra.” Úgyhogy kelleni fog a rebootolás, de évente négy alkalommal. Ez pedig jóval kevesebb az eddig látottakhoz képest, és ennyi azért belefér.
Viszont van egy trükk: VBS kell ahhoz, hogy ne legyen szükséges a gyakori újraindítás. A VBS a Virtualization Based Security rövidítése, és a virtualizáción alapuló védelem a játékteljesítményre negatív hatással van. Így aki direkt játékra felépített PC-t használ, készüljön fel arra, hogy a frame rate a bekapcsolt VBS mellett nem lesz olyan magas, de persze régebbi, kevésbé rendszerigényes játékok esetében ez nem lesz zavaró.
Valószínűleg a Microsoft a 24H2-es Windows 11 frissítésben adja hozzá ezt a funkciót az operációs rendszerhez. Ahhoz azért biztosan kelleni fog egy-két újraindítás, és valószínűleg ugyanekkor fog megérkezni a mai hírekben felbukkant DirectX DirectSR technológia is.
Forrás: PCGamer, Windows Central, Microsoft